HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Iohannis odmieta Orbánovu spoluprácu v strednej Európe

Rumunský prezident Klaus Werner Iohannis a Viktor Orbán / Fotokoláž

Nemyslím si, že by sme mali v EÚ vytvoriť nové trhliny, vyhlásila rumunská hlava štátu.

Rumunský prezident Klaus Iohannis uviedol, že sa nechce zúčastňovať na projekte stredoeurópskej spolupráce, ktorý navrhol maďarský premiér Viktor Orbán v Temešvári. Informuje o tom maďarský portál mandiner.hu.

Iohannis na tlačovej konferencii v utorok uviedol: „Obhajujem Európsku úniu a nie budovanie novej entity, ktorú by sme vytvorili v menšom rozsahu a bližšie k sebe. Nemyslím si, že by sme mali v EÚ otvoriť nové trhliny, naopak, mali by sme sa všetci snažiť čo najlepšie z našej spoločnosti odstrániť existujúce zlomy.“

Viktor Orbán v sobotu pri príležitosti 30. výročia vypuknutia revolúcie v roku 1989 v Temešvári uviedol, že vidí veľkú šancu, že Rumuni a Maďari môžu mať v budúcnosti spoločné ciele. 

Maďarský predseda vlády povedal: „Sme pripravení spolu s našimi susedmi, vrátane Rumunska, vybudovať novú strednú Európu. Stredná Európa nie je len dodávateľom pre západoeurópske ekonomiky, ale aj jedným z najúspešnejších a najkonkurencieschopnejších regiónov na svete. Tam, kde sú naše mestá spojené diaľnicami a vysokorýchlostnými železnicami, kde má každý prácu, kde sa naši pracovníci vracajú a kde sa musíme zamyslieť nad tým, čo robiť s pracovníkmi zo západnej Európy. Ak budeme spolupracovať, ak budeme pracovať spolu, bude to možné a bude to nová európska realita.

Za jeden deň Grécko obliehalo takmer 500 migrantov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info