HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

VIDEO: Najsilnejší ľadoborec na svete začína skúšky na mori v Pobaltí

Screenshot

Vlajková loď novej rady jadrových ľadoborcov, ktorá bola postavená na zabezpečenie úspechu Ruska v Arktíde, začala plavbu neďaleko Petrohradu. Plavidlo „Arktika“ má byť najväčším a najsilnejším ľadoborcom na svete.

Námorné skúšky overia, či loď naozaj spĺňa konštrukčné charakteristiky a zároveň otestujú spoľahlivosť vybavenia a všetkých systémov.

Masívny ľadoborec bol postavený pre ruskú atómovú agentúru Rosatom v Baltskej lodenici v Petrohrade. Pri prvých skúškach bude Arktika používať dieselové motory. Loď sa plánuje uviesť do prevádzky niekedy v budúcom roku.

Je to prvé plavidlo ruských ľadoborcov, ktoré sú súčasťou projektu „Project 22220“. V tomto projekte sú ďalšie dve lode Sibir a Ural, ktoré sa v súčasnosti dokončujú v Petrohrade.

Arktika a ďalšie najnovšie ruské ľadoborce sú schopné preraziť až tri metre hrubý ľad. Ľadoborce sa použijú na uľahčenie prepravy fosílnych palív z arktických nálezísk k zákazníkom v ázijsko-tichomorskom regióne.

Rusko je jedinou krajinou na svete, ktorá prevádzkuje flotilu jadrových ľadoborcov. Takéto lode sú väčšie a výkonnejšie ako normálne ľadoborce s dieselovým a elektrickým pohonom. Jadrové motory im umožňujú plaviť sa oveľa dlhšie bez potreby tankovania.

Rusko začne masovú výrobu Putinovej limuzíny značky Aurus v roku 2021 (FOTO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info