HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Proti Dudovi bude kandidovať za prezidentku Kidawa-Blonska

wikipedia

Kandidátkou hlavnej poľskej opozičnej strany, Občianskej platformy (PO) za prezidentku bude jej poslankyňa a podpredsedníčka parlamentu Malgorzata Kidawa-Blonska. Rozhodlo o tom v sobotu doobeda v tajnom hlasovaní 700 delegátov strany, pričom jej protikandidátom bol starosta Poznane Jacek Jaskowiak.

„Budem prezidentkou všetkých Poliakov,“ vyhlásila sebavedomo po hlasovaní víťazka. Kidawa-Blonska bola aj kandidátkou PO na post premiérky pre prípad, že by táto strana zostavovala vládu po októbrových parlamentných voľbách. To sa však nestalo, vo voľbách vysoko zvíťazila nacionalistická strana Právo a spravodlivosť (PiS) a jej vláda nad Poľskom tak pokračuje aj naďalej.

Kidawa-Blonska si v prezidentských voľbách, ktoré by sa mali uskutočniť v prvej polovici budúceho roka, zmeria sily s kandidátom PiS, súčasným prezidentom Andrzejom Dudom.

Mnohí priaznivci PO boli sklamaní, že za prezidenta nechcel kandidovať bývalý dlhoročný premiér a predseda tejto strany Donald Tusk, ktorý len nedávno skončil pôsobenie na poste predsedu Európskej rady.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info