HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

USA posiela do Moskvy nového veľvyslanca, Johna Sullivana

John Sullivan / SITA (AP)

Senát USA schválil vymenovanie Johna Sullivana do funkcie veľvyslanca v Moskve. Jeho kandidatúru podporilo 70 zákonodarcov

Americký Senát vo štvrtok schválil kandidatúru prvého námestníka ministra zahraničných vecí Johna Sullivana do funkcie veľvyslanca v Moskve. Prenos zo zasadnutia bol vysielaný televíznou stanicou C-Span. Informovala o tom agentúra TASS.

Jeho kandidatúru podporilo 70 zákonodarcov, 22 hlasovalo proti. Na schválenie stačila jednoduchá väčšina.

Schválenie kandidatúry Senátom je v podstate posledným krokom v procese vymenovania za veľvyslanca. Zákonodarcovia teraz oznámia prezidentovi svoje rozhodnutie a americký líder ho po zložení slávnostnej prísahy vymenuje do funkcie veľvyslanca.

17. októbra prezident USA Donald Trump poslal zákonodarcom návrh, aby zvážili Sullivanovu kandidatúru na funkciu veľvyslanca v Moskve. 3. októbra 2019 sa právomoci Jona Huntsmana na tomto poste skončili. Za šéfa americkej diplomatickej misie v Rusku bol vymenovaný v októbri 2017. Začiatkom augusta sa Huntsman obrátil na Trumpa so žiadosťou o odstúpenie z funkcie veľvyslanca.

MIMORIADNA SPRÁVA: Americký veľvyslanec v Rusku nečakane rezignoval

V súvislosti s demisiou Rexa Tillersona bol Sulliven od 1. apríla do 26. apríla 2018 poverený riadením MZV. V júli 2019 Sullivan viedol americkú delegáciu na rokovaniach s Ruskom o strategickej bezpečnosti v Ženeve. Do funkcie prvého námestníka ministra zahraničných vecí ho nominoval Trump 11. apríla 2017. Na vypočúvaniach v Senáte sa Sullivan na otázku o znovuzjednotení Krymu s Ruskom vyjadroval tvrdo a obvinil Moskvu zo zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Ďalej uviedol, že USA by mali „na hrozbu (zo strany Ruskej federácie) reagovať rázne a všetkými prostriedkami, ktoré majú k dispozícii“.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok po rozhovoroch s ministrom zahraničných vecí USA Michaelom Pompeom vo Washingtone uviedol, že je rád, že bude spolupracovať s Johnom Sullivanom. Ocharakterizoval ho ako „vysoko profesionálneho a skúseného diplomata“. Lavrov zdôraznil, že sa spolieha na podobný postoj aj vo vzťahu k ruskému veľvyslancovi v USA Anatolijovi Antonovovi.

Ruská diplomacia reagovala na správy o demisii amerického veľvyslanca v Moskve

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info