HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Počasie, ktoré meteorológovia nečakali? Vieme, kedy sa vráti teplo!

Meteorológovia predpovedajú teplú zimu / Pixabay

Metorológovia predpovedajú miernu zimu

Hovorí sa, že Lucia je kráľovnou zimy a že v tento deň bude pekne mrznúť. „Pre víkend to ale rozhodne platiť nebude, v nedeľu totiž nameriame až jedenásť stupňov. Len našu pocitovú teplotu bude znižovať čerstvý vietor,informuje pre český portál Aha! Dagmar Honsová z Meteopresse. Aj nasledujúce dni nás tuhé mrazy nečakajú. Ochladí sa len krátkodobo a prechodne. „Rovnako výhľad počasia na túto zimu sľubuje skôr nadpriemerné teploty,“ dodala Honsová.

„Lucia noci odpije a dňa nepridá.“

Táto pranostika sa používa aj dnes a má znamenať, že na tento deň pripadne aj zimný slnovrat. Dnes to však už neplatí! Od roku 1582 totiž tento významný deň pripadá už na úplne iný dátum.Teraz to vychádza až na 22. decembra, kedy má meniny Šimon.

Muža zabilo auto, ktoré naštartovali na diaľku

Ak si teda myslíte, že dnešná noc na Luciu je najdlhšia a od zajtra sa začnú opäť dni predlžovať, čaká vás sklamanie. Tvrdenie totiž pochádza z obdobia okolo roku 1520, kedy na 13. decembra naozaj pripadal zimný slnovrat. „Po prijatí gregoriánskeho kalendára v roku 1582 ale pranostika už nie je platná,“ vysvetlili meteorológovia z Českého hydrometeorologického ústavu.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info