HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Podnikatelia nesúhlasia s trvalým bankovým odvodom a s jeho zdvojnásobením

SITA

Väčšina podnikateľov nesúhlasí s tým, aby sa bankový odvod zdvojnásobil. Vyplýva to z prieskumu, ktorý na prelome novembra a decembra uskutočnila Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) na vzorke 83 podnikateľov zo všetkých krajov SR. Nesúhlas k zdvojnásobeniu bankového odvodu vyjadrilo 84 % podnikateľov. Podobná väčšina nesúhlasí s tým, aby sa platenie bankového odvodu predĺžilo a 77,1 % má za to, že by tento odvod nemal byť trvalý.

Ako ďalej informovala PAS, podnikatelia si prevažne nemyslia, že zdvojnásobenie bankového odvodu na neobmedzený čas bankám zníži zisky. Na druhej strane, len 40,9 % opýtaných si myslí, že sa zisky bankám znížia. Drvivá väčšina podnikateľov, takmer 93 %, očakáva, že pre takto nastavený bankový odvod zdražejú bankové služby. Takmer 60 % podnikateľov sa taktiež obáva, že by sa mohla zhoršiť stabilita finančného sektora.

Nerozhodný je názor na zhoršenie dostupnosti úverov na firemné investície a obmedzenie hospodárskeho rastu, keď 53 % odpovedajúcich bolo názoru, že zhoršenie príde a 47 % s týmto názorom nesúhlasilo. Rovnako nerozhodne dopadla otázka týkajúca sa ohrozenia bánk a zníženia súťaže na trhu. Spolu 50,6 % respondentov očakáva zníženie súťaže a ohrozenie bánk, 49,4 % si to skôr nemyslí. Prevažná väčšina podnikateľov, teda 77,1 %, považuje za nevhodné vymeriavať bankový odvod z pasív bez ohľadu na ziskovosť bánk.

Banky budú v budúcom roku platiť na Slovensku vyšší bankový odvod. Kým v súčasnosti ide o 0,2 percenta z hodnoty pasív bánk vykazovaných v súvahe, v budúcom roku sa odvod zdvojnásobí na 0,4 percenta s platnosťou aj na nasledujúce roky. Hoci pôvodne sa mal od roku 2021 osobitný bankový odvod zrušiť, štát bude tento odvod od bánk inkasovať aj naďalej. K návrhu sa v parlamente kriticky vyjadrili viacerí opoziční poslanci. Negatívne reagovali aj samotné komerčné banky, ako aj Národná banka Slovenska či Európska centrálna banka.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info