HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Oznámili návrh obžaloby voči Donaldovi Trumpovi

Copy of the Articles of Impeachment, Tuesday, Dec. 10, 2019 / SITA (AP)

Právny výbor Snemovne reprezentantov bude o článkoch, ktoré sú de facto bodmi obžaloby, hlasovať vo štvrtok. Celá snemovňa by o nich mala hlasovať nasledujúci týždeň.

Predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová v utorok oznámila, že návrh obžaloby voči prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi bude mať dva články. Ide o zneužitie právomoci a pohŕdanie Kongresom, píše denník Washington Post.

Právny výbor Snemovne reprezentantov bude o článkoch, ktoré sú de facto bodmi obžaloby, hlasovať vo štvrtok. Celá snemovňa by o nich mala hlasovať nasledujúci týždeň.

Televízia CNN zverejnila vyhlásenie šéfa právneho výboru Snemovne reprezentantov Jerrolda Nadlera, ktoré približuje znenie článkov.

Zneužitie právomoci: „Nevyvrátiteľným trestným činom prezidenta je zneužitie právomoci svojej verejnej funkcie s cieľom získať neoprávnený osobný prospech, pričom ignoroval alebo poškodzoval národné záujmy. Presne to urobil prezident Trump, keď požiadal a vyvíjal nátlak na Ukrajinu na zasahovanie do našich prezidentských volieb v roku 2020,“ povedal Nadler k prvému bodu možnej obžaloby.

Pohŕdanie Kongresom: „Prezident, ktorý vyhlási, že je nad zodpovednosťou, nad americkým ľudom a nad právomocou Kongresu vzniesť obvinenie – ktorého cieľom je chrániť naše demokratické inštitúcie pred hrozbami – je prezidentom, ktorý sa považuje za viac než zákon,“ informoval Nadler o znení druhého bodu.

Ak Kyjev získa kontrolu nad povstaleckými územiami na Donbase, môže nasledovať masaker ako v Srebrenici, myslí si Putin

Vyšetrovanie v rámci impeachmentu v Snemovni reprezentantov ovládanej demokratmi sa zameriava na obvinenia, že republikán Trump zastavil americkú vojenskú pomoc Ukrajine, aby ju donútil spustiť politické vyšetrovanie proti jeho možnému rivalovi v prezidentských voľbách v roku 2020 Joeovi Bidenovi a jeho synovi Hunterovi.

Vyšetrovanie prebiehajúce v snemovni môže vyústiť do ústavnej žaloby proti Trumpovi a v takom prípade by sa Trump stal tretím obžalovaným prezidentom v dejinách USA, po Billovi Clintonovi v roku 1998 a Andrewovi Johnsonovi v roku 1868. Uznať za vinného a odvolať z úradu ho môže až Senát, kde majú republikáni väčšinu.

Najväčší presun vojakov do Európy za štvrť storočie. USA ivysielajú 20 000 vojakov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info