"Chata pod Chlebom nebude luxusný hotel, ale ubytovňa", tvrdí Hrnčiar
11 | 12 | 2019 I SITA

Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Most-Híd) neplánuje prerobiť Chatu pod Chlebom na luxusný hotel. Zároveň tvrdí, že stavba neohrozí chráneného hlucháňa a nezvýši výskyt osobných áut v oblasti. Reagoval tak na kritiku poslancov Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO). Tieňový minister životného prostredia Ján Budaj, tieňový minister dopravy Ján Marosz a predseda poslaneckého klubu OĽaNO Eduard Heger v utorok Hrnčiara obvinili, že si povolenie na rekonštrukciu v Národnom parku Malá Fatra vybavil klientelisticky a obišiel skúmanie vplyvov rekonštrukcie na životné prostredie (EIA).


Podľa Hrnčiara však pri svojom vystúpení poslanci uviedli v priebehu 25 minút 22 lží. „Po tlačovej konferencii som volal Hegerovi. Pýtal som sa ho, či na tom mieste vôbec niekedy bol. Odpovedal mi, že nie,“ reagoval Hrnčiar. Ten uviedol, že pri Chate pod Chlebom nebol nikdy ani jeden z troch spomínaných poslancov a preto nevedia, o čom hovoria. „Spomínali napríklad, že hrozí, že pri chate sa začne počas víkendov objavovať množstvo luxusných áut. K chate sa dá pritom ale dostať iba lanovkou alebo po poľnej ceste, ktorú by osobné vozidlá nezvládli. Chata na nachádza v treťom stupni ochrany, čo znamená, že neohrozuje prítomnosť hlucháňa. Jediný „hlucháň“, ktorého stavba ohrozí je detská hojdačka pred chatou, ktorú tak turisti prezývajú,“ vysvetľoval Hrnčiar.

Podpredseda parlamentu tvrdil, že na mieste neplánuje postaviť luxusný hotel, ako tvrdili poslanci OĽaNO, ale turistickú ubytovňu. Miesto 40 luxusných apartmánov, o ktorých hovorili členovia opozície, má na mieste vyrásť chata, v ktorej budú poschodové postele, izby pre šesť ľudí a spoločné toalety a kúpeľne na chodbách. „Keď som sa do projektu púšťal, najal som si architekta, ktorý už na podobných projektoch pracoval. Zdôraznil som mu, že som politicky exponovaná osoba a že potrebujem, aby bolo všetko urobené presne v súlade so zákonom, aby nevznikali žiadne kauzy. Nie na všetky stavby v treťom stupni ochrany je potrebná EIA. Celý proces bol vykonaný presne tak, ako mal byť a v podstate ani nie je možné, aby sme ho nejakým spôsobom obišli,“ dodal Hrnčiar.

Hrnčiar vyzval ministerstvo životného prostredia, aby celú záležitosť nezávisle preverilo a nedalo sa ovplyvniť politickými tlakmi. Na ministerstvo, ktoré riadi Most-Híd, sa obrátili aj poslanci za OĽaNO.

Rekonštrukciu Chaty pod Chlebom schválil Okresný úrad v Žiline. Ten si vyžiadal posudok Štátnej ochrany prírody (ŠOP), ktorá rekonštrukciu po osobnej návšteve vyhodnotila ako nezávadnú voči životnému prostrediu. Iný názor vyjadrila Správa NP Malá Fatra, ktorá s rekonštrukciou nesúhlasila, hoci pre udelenie povolenia nebol jej názor záväzný. Okrem poslancov OĽaNO rekonštrukciu kritizoval aj podpredseda strany Spolu a ochranár Erik Baláž.