Takmer deväť z desiatich podnikateľov považuje korupciu na Slovensku za rozšírenú
10 | 12 | 2019 I SITA

 Takmer deväť z desiatich slovenských podnikateľov považuje korupciu na Slovensku za rozšírenú. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, ktorý sa uskutočnil na vzorke 7 722 európskych a 301 slovenských podnikateľov. Viac ako polovica opýtaných si myslí, že im korupcia na Slovensku zabránila vyhrať verejnú zákazku a neveria, že firmy alebo ľudia, ktorí sú do takýchto praktík zapojení, budú vyšetrovaní políciou či skončia pred súdom.


Na Slovensku považuje korupciu za rozšírenú 88 percent slovenských podnikateľov, kým európsky priemer predstavoval 63 percent. Aspoň jednu skúsenosť s korupciou má 11 percent opýtaných Slovákov, čo je dvojnásobok oproti priemernému európskemu podnikateľovi (5 percent). Z merania vychádza aj to, že 52 percent slovenských respondentov si myslí, že im korupčné prostredie na Slovensku zabránilo vyhrať verejnú zákazku, čo je o 12 percentných bodov viac ako pri meraní v roku 2017 a o 22 percentných bodov viac, ako je priemer Európskej únie (EÚ 30 percent).

Slováci neveria ani v trestné konania voči ľuďom, ktorí korumpujú alebo sú korumpovaní. Za pravdepodobné, že takíto ľudia budú nahlásení alebo pristihnutí políciou či prokuratúrou, označilo 24 percent Slovákov a to je takmer o polovicu menej oproti priemeru EÚ (44 percent). Pravdepodobnosť, že budú postavení pred súd, označilo 22 percent, čo je necelá polovica oproti európskemu priemeru (47 percent). V ich odsúdenie verí 17 percent slovenských podnikateľov. Priemer európskych je 39 percent.

V potrestanie tých, čo uplácajú vysokopostavených úradníkov, neverí 81 percent slovenských respondentov, teda o štvrtinu viac ako v prípade európskych (56 percent). Slováci naopak viac veria, že postihovaná bude menšia korupcia. Myslí si to takmer polovica podnikateľov na Slovensku (48 percent) oproti 39 percentám európskych kolegov.

Podľa indexu vnímania korupcie, ktorý zverejnila Transparency International, bolo Slovensko v roku 2018 na 57. mieste zo 180 krajín, čo je pokles oproti 54. miestu v roku 2017 a 50. miestu v roku 2015. Zo susedných krajín je v najnovšom meraní na horšej priečke iba Maďarsko (64. miesto) a Ukrajina (120. miesto). Naopak, najlepšie skončilo Rakúsko (14. miesto).