HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Poslanci OĽaNO vyzvali ministra životného prostredia, aby zastavil rekonštrukciu Hrnčiarovej chaty

SITA

Trojica poslancov za hnutie OĽaNO na dnešnej tlačovej konferencii vyzvala ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa, aby okamžite zastavil rekonštrukciu Chaty pod Chlebom. Tieňový minister životného prostredia Ján Budaj, tieňový minister dopravy Ján Marosz a predseda poslaneckého klubu Eduard Heger tvrdia, že majiteľ chaty – podpredseda parlamentu a poslanec NR SR Andrej Hrnčiar (Most-Híd) si povolenie na rekonštrukciu a rozšírenie chaty mohol vybaviť po straníckej línii. Podľa informácií poslancov obišiel posudzovanie vplyvu rekonštrukcie na životné prostredie (EIA) a posudok Správy Národného parku (NP) Malá Fatra, ktorá rekonštrukciu vyhodnotila ako škodlivú.

Na prípad upozornil ešte v septembri ochranár a aktuálne kandidát opozičnej koalície PS/Spolu Erik Baláž. Tvrdil, že podľa Správy NP Malá Fatra táto činnosť môže mať významný vplyv na životné prostredie, pretože chránené druhy budú rušené. Zvýšená návštevnosť tiež ohrozí jednu z posledných lokalít ohrozeného tetrova hlucháňa a hrozia aj problémy s odpadom či hromadením odpadových vôd.

Na Okresný úrad v Žiline, ktorý o stavbe rozhoduje, prišlo však z ŠOP SR súhlasné stanovisko, podľa ktorého vplyvy na životné prostredie skúmať netreba. „Centrála ŠOP SR paradoxne nevidí žiadne hrozby. V stanovisku tvrdí, že nedôjde k zničeniu biotopov a chránené druhy nebudú rušené,“ konštatoval Baláž, podľa ktorého preto Správa NP nebola účastníkom konania. „Zaujímalo by nás, kto požiadal centrálu ŠOP SR o ďalšie stanovisko a prečo ho nekonzultovali so Správou NP Malá Fatra. Nik predsa nemá detailnejšie informácie o území,“ uzavrel Baláž.

Poslanec Hrnčiar sa v septembri na svojom facebookovom profile vyjadril, že rekonštrukcia a prístavba chaty a jej prevádzka nebude mať zhoršujúci vplyv na životné prostredie. Rekonštrukcia podľa neho nebude produkovať odpady obsahujúce nebezpečné látky a odpady vznikajúce počas prevádzky chaty budú odvážať a zneškodňovať oprávnenou firmou.

„Návrh neuvažuje s navýšením návštevnosti územia, len s dobudovaním potrebných kapacít a služieb, ktoré nie sú v území dostatočne zabezpečené,“ vyhlásil Hrnčiar. Ten tvrdí, že „kauzu“ vytvoril riaditeľ Správy NP Malá Fatra Michal Kalaš, ktorý je podľa neho kandidátom strany Spolu na riaditeľa ŠOP SR.

O stanovisko sme požiadali aj Ministerstvo životného prostredia SR.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info