HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

VIDEO: Erupcia sopky na Novom Zélande si vyžiadala 5 životov a desiatky zranených

Erupcia sopky na Bielom ostrove, letecký záber / SITA

Na ostrove White Island utrpelo zranenia v dôsledku erupcie vulkánu približne 20 ľudí a jeden je oficiálne mŕtvy.

Na novozélandskom ostrove White Island sa v pondelok ozvala rovnomenná sopka. Novozélandská premiérka Jacinda Ardern uviedla, že v tom čase bolo na ostrove približne sto turistov. „Niekoľkí z nich sú nezvestní. Niekoľko ľudí utrpelo zranenia a pracujeme na ich prevoze na pobrežie. Zároveň máme potvrdených 5 mŕtvych,“ povedala politička.

Zdravotníci vyhlásili, že 20 osôb je zranených a 5 je mŕtvych. Na ostrov vyslali sedem helikoptér. Portál GeoNet, ktorý poskytuje informácie o geologickom nebezpečenstve na Novom Zélande, označil erupciu za miernu a stupeň pohotovosti zvýšil na štvorku. Piaty stupeň pritom predstavuje riziko veľkej erupcie.

Agentúra AP pripomína, že vedci nedávno zaznamenali zvýšenú aktivitu sopky. Nie je preto známe, prečo úrady povolili turistom vstup na ostrov.

Našli dvoch ľudí, ktorí prežili piatkový kolaps budovy

Približne tisíc turistov uviazlo v dôsledku záplav a zosuvu pôdy v meste Franz Josef. Podľa tamojších úradov budú cesty prístupné zrejme až v piatok. Niektorí turisti využili možnosť opustiť miesto prostredníctvom helikoptéry alebo malého lietadla, iní sa rozhodli zostať pri svojich autách. Oblasť navštevujú turisti najmä pre tamojší ľadovec.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info