Práce na ceste medzi Popradom a Starým Smokovcom pozastavila zima
09 | 12 | 2019 I SITA

 Mrazivé počasie a zimná údržba ciest pozastavili rekonštrukčné práce na ceste II/534 medzi Popradom a Starým Smokovcom. Modernizácia sa týka úseku s dĺžkou 5,7 kilometra a vyžiada si približne 2,84 milióna eur. Prešovský samosprávny kraj (PSK) čerpá na práce prostriedky z eurofondov, sám sa spolupodieľa piatimi percentami.


„K polovici novembra 2019 bolo preinvestovaných približne 980-tisíc eur, čo predstavuje 35 percent finančného čerpania,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, podľa ktorej by sa mali práce na stavbe opätovne spustiť pravdepodobne v apríli budúceho roku. Zhotoviteľom je firma Strabag, s.r.o.

So stavebnými prácami na úseku, ktorý je hlavnou spojnicou Vysokých Tatier s Popradom, sa začalo v júli, ukončené boli k 1. decembru. Za toto obdobie sa podľa Jeleňovej podarilo pripraviť úsek od Dolného Smokovca po križovatku ciest II/534 a cesty do obce Mlynica v dĺžke dvoch kilometrov na položenie asfaltu, hotové sú krajnice, odvodňovacie priekopy a zvodidlá.

V ďalšom úseku, teda od cesty do Mlynice po križovatku cesty do Novej Lesnej pri hoteli Raymond, sú v dĺžke 1,8 km hotové odvodňovacie priekopy a krajnice, položili tam aj vyrovnávajúcu asfaltovú vrstvu ako príprava na položenie finálnych asfaltových vrstiev.

„Úsek od križovatky cesty II/534 a cesty do obce Nová lesná III/3081 pri hoteli do Starého Smokovca v dĺžke 1,4 km je kompletne ukončený, čo sa týka asfaltových vrstiev, a zostáva zrealizovať vodorovné a zvislé dopravné značenie,“ konkretizovala hovorkyňa.

Rekonštrukčné práce realizuje Prešovský samosprávny kraj v rámci investičnej akcie financovanej z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Modernizácia úseku je súčasťou dlho očakávanej investície kraja s celkovým objemom približne 20 miliónov eur.

Prešovský samosprávny kraj má v pláne zároveň realizovať aj druhý projekt modernizácie cesty medzi Popradom a Starým Smokovcom, na ktorý bola predložená žiadosť o poskytnutí nenávratného príspevku ku koncu septembra 2019. Ide o pokračovanie stavebných prác na ďalšom úseku cesty II/534 v celkovej dĺžke 3,077 km.

„V rámci tejto stavebnej akcie pôjde o modernizovanie cesty II/534, rekonštrukciu dláždených priekop a dvoch mostných objektov. Celková hodnota predloženého projektu je 4 866 269,34 eura,“ uviedla pre SITA Jeleňová s tým, že na tomto projekte sa aktuálne vykonáva administratívna kontrola na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Po schválení projektu bude môcť kraj pristúpiť k verejnému obstarávaniu a následne k stavebným prácam.