HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Pentagon uviedol, že Rusko predbehlo USA vo vývoji hypersonických zbraní

Ilustračný obrázok / Fotobanka

Podľa amerického ministra obrany Marka Espera, boli USA niekedy „jasnými lídrami“ v tejto oblasti. Teraz je to však už inak. Informuje ruská tlačová agentúra TASS o vyjadrení Pentagonu.

Šéf Pentagónu Mark Esper si myslí, že Spojené štáty zaostali za Ruskom vo vývoji hypersonických zbraní. Uviedol to v sobotu počas svojho vystúpenia v Kalifornii, ktoré sa vysielalo aj na Facebooku Ministerstva obrany USA.

Esperovi položili otázku, či má obavy z vývoja hypersonických rakiet Ruskom. „Pred niekoľkými rokmi sme sa prestali venovať týmto technológiám. Vtedy sme boli jasnými lídrami. Teraz sme v úlohe dobiehajúceho„, odpovedal. „Ministerstvo preto investuje každý dolár, ktorý môže garantovať, že získame výhodu v súvislosti s hypersonickými zbraňami“, dodal minister.

Vývoj zbraní

Esper je znepokojený tým, že rusko-americká Zmluva o opatreniach na ďalšie znižovanie a obmedzenie strategických útočných zbraní (START) nezohľadňuje niektoré z najnovších vývojov v obrannej sfére Ruska.

Keď už hovoríme o Rusku, obávam sa, že sa pokúšajú vyvinúť rôzne strategické zbrane, ktoré v súčasnej podobe prekračujú rámec zmluvy START“, uviedol Esper. Ako vysvetlil, reč je o zbraniach, ktoré „neboli evidované a skontrolované“.

Rusi otestovali hyperzvukovú raketu „Kindžal“ prvýkrát v Arktíde

Šéf Pentagónu vyhlásil, že Moskva porušovala rusko-americkú zmluvu o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu. “A teraz majú príležitosti, ktoré my nemáme, pokiaľ ide o zbrane stredného doletu„, dodal. „Veľmi pozorne sledujeme, čo Rusi robia a berieme to vážne“, povedal Esper.

Moskva a Washington podpísali zmluvu START v roku 2010. V zmysle zmluvných podmienok, každá zo strán zredukuje svoje strategické útočné zbrane takým spôsobom, aby po dobu siedmych rokov od nadobudnutia účinnosti a v ďalšom období ich celkové limity nepresiahli: 700 kusov pre rozmiestnené medzikontinentálne balistické rakety (ICBM), balistické rakety odpaľované z ponoriek (SLBM) a strategické bombardéry (TB), 1 550 kusov hlavíc viazaných na rozmiestnené ICBM a SLBM rakety a jadrové hlavice pre strategické bombardéry, 800 kusov pre rozmiestnené a nerozmiestnené odpaľovacie zariadenia ICBM, SLBM a TB.

Zmluva zostáva v platnosti 10 rokov (do roku 2021), pokiaľ v tejto lehote nebude nahradená inou dohodou. Jej platnosť môže byť predĺžená na dobu maximálne piatich rokov (t. j. do roku 2026) na základe vzájomnej dohody strán. V júli Esper oznámil, že predĺženie zmluvy START by potenciálne mohlo zapadnúť do formujúcej sa novej architektúry kontroly zbrojenia. V auguste zdôraznil, že v zmluve by mal byť uvedený aj najnovší vývoj Ruskej federácie v oblasti obrany.

Ruský vojenský potenciál v 21. storočí budú definovať „Laserové zbrane“ (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info