fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Turecko sa rozhodlo pre ruský systém S-400, pretože spojenci NATO podobné systémy nepredávali, vyhlásil turecký minister zahraničných vecí

S-400
Ruský raketový systém S-400 / TASS

Turecko sa obrátilo na ruské obranné systémy S-400, pretože sa mu nepodarilo získať systémy protivzdušnej obrany od svojich najbližších spojencov NATO a to vrátane USA, Francúzska a Talianska, vysvetlil turecký minister zahraničných vecí.

„Potrebuje Turecko systémy protivzdušnej obrany?“ Opýtal sa minister a dostal kladnú odpoveď od publika na stretnutí. „Máme vlastné? Nie,“ dodal turecký minister zahraničia Mevlut Cavusoglu v piatok na bezpečnostnej konferencii v Taliansku.

„Skúsili sme to kúpiť od našich spojencov? Áno, za posledných desať rokov sme chceli kúpiť Patriot zo Spojených štátov a tak isto aj z Francúzska a Talianska, avšak nepodarilo sa nám ich získať, dodal Cavusoglu.

Niektorí členovia NATO nasadili svoje systémy Patriot na tureckej pôde, ako bezpečnostné opatrenie pred prichádzajúcimi hrozbami v regióne, ale toto nasadenie netrvalo dlho a Turecko zostalo v neistej situácii, pripomenul minister.

„Teraz máme len jednu batériu španielskeho Patriotu, samozrejme potrebujeme viac,“ uviedol a dodal, že Turecko bude aj naďalej hľadať dodávateľov z krajín mimo NATO, aby naplnili svoje obranné potreby.

Na dychberúcich záberoch je možné vidieť ruské stíhacie bombardéry Su-34, ako cvičia nad zasneženou krajinou (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info