HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Smer-SD ide do volieb s číslom 19, koalícia PS/Spolu s 12

SITA

Smer-SD ide do volieb s číslom 19, koalícia Progresívne Slovensko/Spolu-občianska demokracia (PS/Spolu) s číslom 12. Vyplýva to z informácií, ktoré agentúre SITA poskytlo ministerstvo vnútra. Vo februárových parlamentných voľbách bude kandidovať 25 politických strán, hnutí a koalícií. Slovenskej národnej strane (SNS) komisia vylosovala číslo 9 a Mostu-Híd číslo 18. Sloboda a Solidarita (Sas) pôjde do parlamentných volieb s číslom 3, Matovičovo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) číslo 11.

Aj po registrácii sa číslo kandidátok a ich podoba môže ešte meniť. Zákon umožňuje stiahnuť kandidátku, vzdať sa kandidatúry alebo odvolať kandidáta až do 48 hodín pred začiatkom volieb, teda do 27. februára 2020 do 7:00. Podané kandidačné listiny sa však už nemôžu dopĺňať o ďalších kandidátov a ani sa nedá meniť ich poradie. Záujemcovia nájdu zoznam podaných kandidačných listín a ďalšie informácie na webstránke ministerstva vnútra, v časti o voľbách do NR SR venovanej kandidujúcim stranám – http://www.minv.sk/?nr20_kandidati.

Politické strany, hnutia alebo koalície strán, ktoré sa chcú uchádzať o hlasy voličov, museli kandidátky pre februárové parlamentné voľby doručiť zapisovateľovi Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán najneskôr do polnoci 1. decembra.

Parlamentné voľby budú v sobotu 29. februára 2020 od 7:00 do 22:00. Politická kampaň sa oficiálne začala 5. novembra, dňom, v ktorom vyhlásenie volieb zverejnili v Zbierke zákonov SR. Kampaň sa skončí 48 hodín predo dňom konania volieb. Voliť môžu slovenskí občania, ktorí v deň volieb dovŕšia 18 rokov. Hlasovať v parlamentných voľbách sa dá aj mimo miesta trvalého bydliska, a to na hlasovací preukaz. Občania SR, ktorí budú v zahraničí, alebo tam majú trvalý pobyt, môžu voliť poštou. Obe skupiny voličov o to musia požiadať písomne alebo elektronicky. Žiadosť o voľbu poštou musia voliči s trvalým pobytom v zahraničí doručiť ministerstvu vnútra najneskôr 50 dní predo dňom konania volieb. Voliči, ktorí majú trvalý pobyt v SR a v deň volieb nebudú na Slovensku, musia o voľbu poštou požiadať obec, kde majú trvalý pobyt.

číslo kandidátnej listiny Názov politickej strany / politického hnutia / koalície
1 Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku
2 DOBRÁ VOĽBA
3 Sloboda a Solidarita
4 SME RODINA
5 Slovenské Hnutie Obrody
6 ZA ĽUDÍ
7 MÁME TOHO DOSŤ !
8 Hlas pravice
9 Slovenská národná strana
10 Demokratická strana
11 OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO), NOVA, Kresťanská únia (KÚ), ZMENA ZDOLA
12 Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia
13 STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI
14 99 % – občiansky hlas
15 Kresťanskodemokratické hnutie
16 Slovenská liga
17 VLASŤ
18 MOST – HÍD
19 SMER – sociálna demokracia
20 SOLIDARITA – Hnutie pracujúcej chudoby
21 HLAS ĽUDU
22 Magyar Közösségi Összefogás – Maďarská komunitná spolupatričnosť
23 Práca slovenského národa
24 Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko
25 Socialisti.sk

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info