HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Osvetlenie prezidentského paláca je nastavené, svietiť bude nabielo

Prezidentský palác má nastavené nové osvetlenie, väčšinou bude svietiť nabielo. Agentúru SITA o tom informoval v tlačovej správe hovorca prezidentky Zuzany Čaputovej Martin Strižinec. Osvetlenie paláca sa stalo témou počas uplynulých dní. Historická budova žiarila rôznymi farbami, čo niektorí ľudia vnímali ako dúhové osvetlenie. Spolu s novým osvetlením sa rozžiari aj nový vianočný stromček pred palácom.

Od dnešného dňa je spustená skúšobná prevádzka nového osvetľovacieho systému Prezidentského paláca. „Nový systém osvetlenia pozostáva z úsporných, energeticky nenáročných LED svietidiel. Je inteligentný a programovateľný. Dodávateľ konzultoval nastavenie a intenzitu osvetlenia aj s Krajským pamiatkovým úradom v Bratislave. Palác bude osvetlený bielym svetlom, iba výnimočne pri špeciálnych príležitostiach bude môcť byť osvetlený farebne,“ píše sa v tlačovej správe.

Práve osvetlenie paláca sa stalo témou počas kalibrácie nového systému, ľudia si všimli, že palác svietil dúhovými farbami, čo mnohí považovali za vyjadrenie podpory pre LGBTIQ komunitu. Reagovať na to musel aj prezidentkin hovorca. „Fotky, ktoré sa takto šíria, sú len fotkami zo skúšky funkčnosti svietidiel. Prezidentský palác sa stále rekonštruuje a v týchto dňoch sa testuje a nastavuje aj jeho osvetlenie. Dočasne je preto možné vidieť rôzne režimy aj rôzne farebné kombinácie,“ napísal na Facebooku.

Cieľom nového osvetlenia je podľa hovorcu zvýraznenie architektonických prvkov paláca a nainštalované je takým spôsobom, aby nenarúšalo jeho vzhľad. „Nahradí vianočné osvetlenie, ktoré sa využívalo v minulých rokoch, a ku ktorému mal výhrady Krajský pamiatkový úrad v Bratislave,“ dodal Strižinec.

Palác dal postaviť v druhej polovici 18. storočia gróf Anton Grassalkovič. Prezidenti ho využívajú od roku 1996, za bývalého režimu slúžil aj ako Dom pionierov. Exteriér prebieha rekonštrukciou, ktorá mala byť ukončená v novembri, jej cena sa pohybuje okolo 1,2 milióna eur.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info