HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Vláda USA zníži príspevok do pokladne NATO. Do rozpočtu dá o šesť percent menej

Prezident Donald Trump priletel do Londýna na summit NATO / SITA (AP)

Americká vláda sa chystá výrazne obmedziť svoje príspevky do pokladne Severoatlantickej aliancie. Uviedla to v stredu televízia CNN s odvolaním sa na americké činiteľa a zdroje NATO.

Doteraz tvoril americký príspevok 22 percent všetkých odvodov do pokladne aliancie. Po novom sa má znížiť na 16 percent. Podľa agentúry DPA sa na úprave príspevkov do rozpočtu štáty NATO dohodli ešte pred nadchádzajúcim summitom v Londýne.

NATO je vojna (Eduard Chmelár)

Krok Washingtone má byť podľa CNN skôr symbolický, pretože rozpočet NATO je relatívne malý, pohybuje sa okolo 2,5 miliardy dolárov (58 miliárd korún). Peniaze idú napríklad na udržiavanie bruselského sídla. Podstatnejšie sú pre fungovanie aliancie výdavky jednotlivých členských štátov na obranu, ktoré majú podľa odporúčania NATO tvoriť aspoň dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP).

Príspevok USA sa má odteraz priblížiť k platbám Nemecka, ktoré tvoria 14,8 percenta aliančného rozpočtu. Schodok majú pokryť ostatné členské štáty okrem Francúzska. Podľa DPA sa nemecký príspevok zvýši na 16,35 percenta. Spojené štáty podľa DPA ušetria len 120 miliónov eur. Nemecko vynaloží o 33 miliónov eur viac.

Trump dlhodobo kritizuje krajiny, ktorých vojenský rozpočet nedosahuje dvojpercentný hranice HDP. Zatiaľ regule NATO spĺňa len osem z 29 členských štátov, ostatné ale výdavky na obranu postupne zvyšujú, uviedla CNN.

„Rusko už nie je nepriateľom NATO, teraz je ním medzinárodný terorizmus“: Macron vyzýva alianciu, aby prehodnotila svoje priority

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info