fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

MIMORIADNE: Rusko musí reagovať na americké vesmírne plány, prehlásil Putin

Satelit Galileo
Ilustračný obrázok / TASR

Rusko sa striktne stavia proti myšlienke vesmírnej militarizácie, uviedol prezident Vladimir Putin. Avšak konanie Spojených štátov a jej spojencov núti Moskvu konkurovať tejto rastúcej hrozbe.

„Rusko vždy oponovalo militarizácii vesmíru a vo svojom postoji by chcelo aj pokračovať,“ uviedol prezident na stretnutí vlády. „Napriek tomu si situácia vyžaduje, aby sme venovali zvýšenú pozornosť posilneniu našej ,orbitálnej skupiny, ako aj nášmu raketovému a vesmírnemu priemyslu,“ dodal ruský prezident.

Ruská takzvaná orbitálna skupina je zoskupením viac ako 150 satelitov, z ktorých dve tretiny majú aj vojenské využitie. Väčšina z nich je súčasťou vojenských satelitných komunikačných systémov, ale Rusko má aj satelity, ktoré monitorujú vypúšťanie medzikontinentálnych balistických rakiet, ako aj taktických rakiet krátkeho dosahu.

Tento systém bol v posledných rokoch „významne vylepšený“ a úspešne otestovaný počas rozsiahleho vojenského cvičenia v októbri.

Putin minulý mesiac vyjadril znepokojenie nad tým, že USA zaobchádzajú s kozmickým priestorom ako s ďalším potenciálnym prostredím pre vojnu.

Ak bude USA sankcionovať ruský plynovod, Nemecko na to bude reagovať

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info