HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Fínsky premiér v utorok odstúpil zo svojej funkcie

TASR

Fínsky premiér v utorok odstúpil zo svojej funkcie. Stalo sa tak po tom, čo jeho kabinetu stiahol svoju podporu kľúčový koaličný partner. Antti Rinne, ktorý sa stal predsedom vlády v júni, čelil v ostatných dňoch vlne kritiky za riešenie situácie so štátnou poštou, ktorej zamestnanci v novembri na dva týždne vstúpili do štrajku.

Vládna koalícia požadovala od Rinneho vysvetlenie stanovísk a konania vlády. Koaličná Fínska strana stredu však jeho vysvetlenia zamietla s tým, že sú neprijateľné a Rinnemu sa nedá dôverovať, a preto ho následne vyzvala, aby odstúpil alebo čelil hlasovaniu o dôvere.

Rinneho oznámenie viedlo k formálnej rezignácii vládneho kabinetu, ktorý tvorilo päť strán, a to jeho Sociálnodemokratická strana Fínska, spomínaná Fínska strana stredu, Švédska ľudová strana vo Fínsku, Zväz ľavice a Zelení. Nepredpokladá sa, že by sa konali predčasné voľby. Na budúci týždeň parlament rozhodne o novom premiérovi.

Päťdesiatsedemročný politik už svoju rezignáciu predložil aj prezidentovi Saulimu Niinistovi, ktorý mu poďakoval za „krátke, ale mnohé momenty dobrej spolupráce“.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info