HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Nikto si nechcel kúpiť náš hlas, reagujú odborári zväzu polície na nahrávku s Pellegrinim

Na snímke z¾ava minister hospodárstva SR Peter Žiga, predseda vlády SR Peter Pellegrini, sprava predseda Odborového zväzu polície (OZP) Viktor Kiss, predseda Odborového združenia železnièiarov (OZŽ) František Zaparanik, hovorkyòa KOZ Martina Nemethová a prezident KOZ Marián Magdoško poèas prijatia predstavite¾ov Konfederácie odborových zväzov (KOZ) na Úrade vlády SR v Bratislave 19. júna 2019. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Nikto si nechcel kúpiť náš hlas. Vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii predseda Odborového zväzu polície SR Viktor Kiss a odpovedal tak na zvyšovanie platov zamestnancov ministerstva vnútra. Reagoval najmä na zverejnenú nahrávku, na ktorej predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) spolu s ministerkou vnútra Denisou Sakovou (Smer-SD) oznamujú policajtom, že sa im zvýšia platy.

Nahrávku zverejnil Denník N v nedeľu 1. decembra a mal ňou disponovať aj Igor Matovič (OĽaNO), ktorý v relácii Na Telo uviedol, že si vláda „natvrdo kupuje policajtov“. To, že si zamestnanci ministerstva vnútra prilepšia, je podľa predsedu odborov výsledok dlhodobých rokovaní medzi odbormi a vládou.

Odborári vylučujú akékoľvek kupovanie hlasov. „Odborový zväz tu je na to, aby sa zastával práv policajtov. Všetko, čo robíme, robíme preto, aby sme zastávali zamestnancov ministerstva vnútra,“ dodal Kiss. Policajtom, hasičom a záchranárom stúpne plat o 120 eur, v Bratislavskom a Trnavskom samosprávnom kraji si prilepšia ešte o 40 eur viac.

Podľa predsedu odborov o zvyšovaní platov s vládou rokovali dlhodobo. „V októbri schválili zákon v parlamente, ani jeden poslanec nebol proti. Dostali sme podporu od pána premiéra a ministerky. Zvyšovanie platov nebolo dohodnuté v tichosti,“ vysvetlil Kiss a doplnil, že Pellegrini nikoho nežiadal o to, aby volili konkrétnu stranu. Podľa predsedu odborárov je zvýšenie platov v policajnom zbore reakciou na skutočnosť, že aj v iných silových rezortoch si zamestnanci prilepšia.

Vláda SR zvyšuje platy zamestnancom vo verejnom sektore. V silových zložkách si najviac prilepšia profesionálni vojaci, a to o 300 eur. Policajti, hasiči a záchranári si prilepšia minimálne o 120 eur. Vláda tým plní svoje programové vyhlásenie, v ktorom sa zaviazala zvyšovať platy vo verejnej správe.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info