HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Iránske námorníctvo dostane v rámci vylepšovania zbraní bezpilotné lietadlá špičkovej technológie

Wikipedia

Iránsky arzenál bude čoskoro vyzbrojený sofistikovanými bezpilotnými lietadlami (dronmi), ktoré môžu byť vypustené z vojnových lodí, uviedol námorný veliteľ. Oznámenie prichádza uprostred rastúceho napätia v Perzskom zálive.

Podľa admirála Hosseina Khanzadiho islamská republika úspešne otestovala druhý prototyp dronu, ktorým predchodca je tryskové bezpilotné lietadlo Sejjil.

Dvojmotorové bezpilotné lietadlo má najvyššiu rýchlosť letu 1 000 km/h a je schopné bombardovať ciele na vzdialenosť 100 km, uviedol veliteľ. Dron v tvare veľryby je navrhnutý tak, aby bol vypustený z paluby iránskych vojnových lodí a po dokončení svojej misie použije padák na pristátie vo vode.

Nový vojenský arzenál je súčasťou úsilia Teheránu o modernizáciu svojich námorných síl uprostred rastúceho napätia na vodných cestách pri iránskom pobreží.

Americké námorné sily v súčasnosti hliadkujú Hormuzský prieliv, údajne v snahe chrániť komerčné tankery. Teherán odsúdil tento krok, pričom ho označil za vytvorenie neistoty v regióne.

Dychberúce video ukazuje japonské a juhokórejské stíhacie lietadlá, ako sa stretli s ruskými bombardérmi počas hliadkovej misie v Ázii (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info