HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Smrť Amerike aj vypnutý internet: Prívrženci Iránskej vlády označujú nedávne protesty za „sprisahanie“ zo zahraničia

Zdroj: EPA / ABEDIN TAHERKENAREH

Po protestoch z minulého týždňa bola v Teheráne na pondelok vyhlásená masívna anti-demonštrácia. Podporovatelia režimu na výzvu úradov odsúdili „nepokoje“ vyvolané zvýšením cien benzínu a protestujúcich označili za „nepriateľov“ Islamskej republiky.

„Táto vojna skončila,“ oznámil  Husajn Salámí, veliteľ Revolučnej gardy, pred podporovateľmi iránskeho režimu. Na Námestí revolúcie sa demonštranti zhromaždili s iránskymi vlajkami a transparentmi „Smrť Amerike!“

Počas nepokojov v Iráne bolo zatknutých 8 ľudí spojených so CIA, tvrdí oficiálna iránska spravodajská agentúra

„Porazili ste arogantné štáty!“ Dodal generál. Účastníci provládnej demonštrácie vinia z nepokojov zahraničných nepriateľov.

Teherán tvrdí, že mier sa obnovil po protestoch a násilných prepuknutiach 15. novembra vyvolaných neočakávaným zvýšením cien pohonných hmôt v dôsledku hospodárskej krízy vyvolanej americkými sankciami, ktoré sa znova zaviedli v auguste 2018.

V pondelok  dav zaplnil Námestie revolúcie.Internet, ktorý úrady 16. novembra odstavili, stále nie je dostupný. Podľa iránskych orgánov pri nepokojoch zahynulo päť osôb, ale podľa mimovládnej organizácie Amnesty International bolo zabitých najmenej 143 osôb.

Iránske vedenie už niekoľko dní tvrdilo, že protestné hnutie, ktoré útočilo na benzínové stanice, policajné stanice, mešity a verejné budovy, bolo „sprisahaním“ organizovaným zo zahraničia.

Irán oznámil objav nového veľkého ropného poľa

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info