HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Mimovládky pripravujú správu o slobode tlače v Maďarsku

Zdroj: MTI

Správa sa uverejní a zašle všetkým príslušným orgánom EÚ. Situáciu v oblasti slobody tlače v Maďarsku skúma skupina európskych expertov siedmich medzinárodných novinárskych organizácií. Počas nadchádzajúcich troch dní odborníci mapujú rozsah mimovládnych médií – píše Euronews.

Podľa odborníkov je kontrola nad médiami strategickou otázkou pre vládu Orbánu, čo ľuďom sťažuje prístup k spoločensky relevantným informáciám. Podľa Scotta Griffena, zástupcu riaditeľa Medzinárodného tlačového ústavu , nejde o názor, ale o štatisticky dokázanú skutočnosť.

Cirkus v maďarskom parlamente: Orbánovi na protest „ukradli“ stoličku!

Jedným z najväčších problémov je, že vláda používa štátom podporované reklamy. Používajú ich vládne orgány na propagovanie blízkych médií a nezávislé médiá sú od tohto zdroja oddelené. Toto je jeden zo spôsobov, ako „vyhladovať“ nezávislú tlač, a niekedy to dokonca vedie až k vytlačeniu konkrétneho média z trhu.

Podľa Orbána v Maďarsku existuje sloboda tlače, ale na Západe iba v obmedzenej miere. Expertná skupina sa stretne s medzinárodným hovorcom vlády Zoltánom Kovácsom a starostom Budapešti Gergelyom Karácsonyom . Správa sa uverejní a zašle všetkým príslušným orgánom EÚ.

Rada Európy vyzvala maďarské orgány, aby rešpektovali slobodnú tlač.

Podľa mimovládnej organizácie sa situácia v posledných rokoch zhoršila, Maďarsko na zozname skončilo na 87. mieste, kým v roku 2010 obsadilo 23. priečku. Podľa správy sa v uplynulých rokoch vlastnícke práva médií dostali do rúk oligarchov blízkych premiérovi Viktorovi Orbánovi.

Radičová: Slovensku hrozí „orbánovská demokracia,“ otvára sa priestor pre ĽSNS alebo Vlasť – Fico nemá opozíciu!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info