"Prezidentka by mala dať predĺženie moratória na Ústavný súd, negatív je viac", vyhlásil Bugár
27 | 11 | 2019 I TASR

Prezidentka SR Zuzana Čaputová by mala dať návrh na predĺženie moratória na predvolebné prieskumy na Ústavný súd (ÚS) SR a prípadne požiadať o pozastavenie účinnosti zmeny. V stredu to vyhlásil predseda Mosta-Híd Béla Bugár.


"Som presvedčený, že negatíva prevažujú pozitíva takéhoto návrhu. Aj pozitíva sú, ale negatíva sú oveľa väčšie a je ich viac," skonštatoval Bugár.

Rovnako ho v tejto súvislosti podľa jeho slov mrzí aj spôsob podpory tohto návrhu a odmieta spoločné dohody s ĽSNS. Podotkol, že výsledok hlasovania vyzerá, ako by sa koaličné strany na hlasovaní s ĽSNS dohodli.

Poslanci v utorok (26. 11.) prelomili veto prezidentky a opätovne schválili novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, v ktorej bolo zahrnuté aj predĺženie moratória na prieskumy z aktuálnych 14 na 50 dní pred voľbami. Prezidentka namietala, že návrh je v rozpore napríklad s právom na informácie či na zhromažďovanie a šírenie informácií.

Čaputová už avizovala, že sa v tejto súvislosti bezodkladne obráti na Ústavný súd SR a požiada aj o pozastavenie účinnosti novely. V opačnom prípade by sa mali zmeny dotýkať už nadchádzajúcich parlamentných volieb.