Ministerstvo spravodlivosti preveruje spisy viacerých sudcov z Threemy, nevylučuje disciplinárky
27 | 11 | 2019 I TASR

Ministerstvo spravodlivosti SR v súčasnosti preveruje niekoľko desiatok spisov, medzi nimi aj spisy viacerých sudcov z Threemy Mariana K. Týka sa to Moniky Jankovskej, Zuzany Maruniakovej, Vladimíra Sklenku a Adriána Pažúra. Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) do budúcnosti nevylučuje podanie ďalších disciplinárných návrhov. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu spravodlivosti Zuzana Drobová.


„Nie je vylúčené, že aj v budúcnosti podáme na ďalších sudcov disciplinárne návrhy,“ uviedol Gál po stredajšom rokovaní vlády. Ten tvrdí, že sa preverovanie netýka už len sudcov z bratislavského kraja, čo potvrdzuje preverovanie spisov predsedu Okresného súdu Košice II Adriána Pažúra. Ten rozhodoval v kauze Unipharma, v ktorej žiadal Marian K. od farmaceutickej firmy 45 miliónov eur.

Medzi preverovanými spismi je aj spor o zmenky TV Markíza, z ktorého sa neskôr stalo trestné konanie, za ktoré je Marian K. vo väzbe. Tento spor rozhodovala ešte počas civilného konania sudkyňa Okresného súdu Bratislava V Zuzana Maruniaková. Jej spis sa preveroval ešte za čias ministerky Lucie Žitňanskej.

Preverovanie spisov by sa malo týkať aj sudkyne s pozastavenou funkciou Moniky Jankovskej a sporu v prípade trenčianskej reštaurácie Fatima. O tú sa kedysi zaujímal aj zavraždený mafián Peter Čongrády.

Ďalší sudca s pozastavenou funkciou Vladimír Sklenka, ktorého spisy sa preverujú tiež, si podľa NAKA vymenil s Marianom K. viac ako 9000 správ. Z nich má vyplývať, že prijímal od Mariana K. finančnú hotovosť a iné výhody.

Gál po rokovaní vlády tiež dodal, že sa preverujú aj spisy súvisiace s inými sudcami ako s tými z Threemy. „Netýka sa to len Mariana K. Takýchto väzieb je aj na vidieku viac, ako by sa to dalo akceptovať,“ uzavrel Gál.

Marian K. čelí obžalobe pre objednávku vraždy novinára Jána Kuciaka, vo väzbe je za údajné falšovanie zmeniek TV Markíza a marenie spravodlivosti. Obžalobe čelí tiež v kauze Gatex za porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku.

Blog

Staňte sa blogerom
pre Hlavný denník

Rád píšeš? Môžeš sa realizovať. Tvoje úvahy, názory, glosovania udalostí majú u nás svoje miesto.