HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

„Bratislave sa nemôžeme otáčať chrbtom, musíme vnímať jej potreby“, myslí si Pellegrini

TASR

Bratislave sa vláda nemôže otáčať chrbtom, musí vnímať jej potreby. Po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády SR v bratislavskom Primaciálnom paláci, ktoré bolo venované výlučne problémom hlavného mesta, to vyhlásil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Bratislava je podľa predsedu vlády hlavným mestom všetkých Slovákov, vstupnou bránou do krajiny a má byť istou výkladnou skriňou.

Pellegrini priblížil, že z pohľadu metropol krajín V4 je Bratislava druhým hlavným mestom z pohľadu kvality života, bezpečnosti i kvality zdravotnej starostlivosti. Na prvom mieste je Praha. „Je dôležité, aby sme si tento trend zachovali. Za nami sú Varšava i Budapešť,“ podotkol premiér.

Vládny kabinet v stredu rozhodol, že vláda finančne podporí mesto Bratislava sumou 15,1 milióna eur. Vláda zároveň hlavnému mestu odpustí návratnú finančnú výpomoc vo výške desiatich miliónov eur, ktorú magistrát získal od štátu v rokoch 2014 a 2015. Pellegrini priblížil, že v prospech hlavného mesta navrhol, aby mala Bratislava ako hlavné mesto špeciálnu kolónku v rozpočte verejnej správy na rok 2020, a to za účelom financovania plnenia úloh hlavného mesta SR.

„Na budúci rok bude pre Bratislavu vyčlenený prvýkrát riadny príspevok v štátnom rozpočte vo výške desať miliónov eur. Predpokladám, že aj v roku 2021 a aj v nasledujúcich rokoch sa bude dodržiavať pravidelnosť príspevku na výkon funkcií hlavného mesta,“ spresnil premiér.

Hoci sa pôvodne počítalo, že vláda dá 3,7 milióna eur aj na konkrétne projekty v každej mestskej časti Bratislavy, nakoniec túto sumu zvýšili počas rokovania až na úroveň vyše päť miliónov eur. Vláda dá napríklad 650.000 na ďalšiu rekonštrukciu Dómu sv. Martina v Bratislave.

Zároveň je ochotná prispieť sumou 500.000 eur na rekonštrukciu fontány Družba na Námestí slobody, v prípade, ak zvyšnú väčšiu časť financovania zabezpečí hlavné mesto spolu s investorom, ktorý pomáha pri obnove námestia. Pre mestskú časť Nové Mesto poskytne vláda 300.000 eur na začatie rekonštrukcie základnej školy v areáli národného futbalového štadióna.

„Bratislava dlhodobo trpí neexistenciou dôstojného kultúrno-spoločenského kongresového centra. Vláda sa dohodla, že je pripravená zúčastniť sa výraznou mierou financovania vybudovania takéhoto národného kultúrno-kongresového centra v Bratislave,“ povedal Pellegrini s tým, že sú pripravení o tom intenzívne začať rokovať. Predseda vlády deklaroval, že vláda by vedela na tento zámer vyčleniť rádovo desiatky miliónov eur, tak ako to bolo pri výstavbe zimného či futbalového štadióna v Bratislave.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo vyjadril potešenie z finančnej pomoci zo strany vlády. „Je tam viacero projektov, ktoré potrebovali pár stotisíc eur, aby sa mohli pohnúť. Naše očakávania nesúviseli len s financiami. Pohli sme sa aj v otázke lesov v okolí Bratislavy. Dohodli sme sa s Lesmi SR, že nám dajú 50-percentnú zľavu na obmedzenie svojej ťažby,“ podotkol Vallo.

Deklaroval, že sa budú baviť i iniciovať novelu zákona o Bratislave. Chcú sa do toho pustiť hneď. „Je dôležité sa o Bratislave baviť, je to podfinancované mesto, ktoré potrebuje pomoc štátu,“ podotkol.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info