Bugár otvoril schôdzu parlamentu, rozhodovať sa bude aj o rozpočte
26 | 11 | 2019 I TASR

Návrh štátneho rozpočtu, prezidentkou vetované predĺženie moratória na predvolebné prieskumy či reforma nemocníc, takzvaná stratifikácia - aj to čaká poslancov Národnej rady (NR) SR na 53. schôdzi parlamentu, ktorú v utorok otvoril podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd). Má ísť o poslednú plánovanú tohtoročnú schôdzu.


Návrh rozpočtu verejnej správy na budúci rok schválila vláda 14. októbra, Slovensku sa podľa neho v tomto roku nepodarí dosiahnuť vyrovnané hospodárenie. Deficit verejných financií by mal byť 0,68 % hrubého domáceho produktu (HDP), v budúcom roku by mal schodok klesnúť na úroveň 0,49 % HDP.

Poslancov čaká tiež prezidentkou vetovaný návrh na predĺženie moratória na predvolebné prieskumy z aktuálnych 14 na 50 dní pred voľbami. Na prelomenie veta prezidentky je však potrebná podpora nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov, musí zaň teda zahlasovať 76 zákonodarcov.

Novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva poslanci odsúhlasili v závere októbrovej schôdze aj s pozmeňujúcim návrhom, ktorý má zaviesť dlhší zákaz zverejňovania prieskumov pred voľbami. Návrhom poslanci zmenili tiež zákon o volebnej kampani. Prezidentka SR Zuzana Čaputová novelu vrátila. Argumentuje tým, že predĺžením moratória by bolo takmer polovicu obdobia volebnej kampane obmedzované právo voličov na prístup k informáciám z volebných prieskumov.

Ak poslanci prelomia veto prezidentky, zmeny by sa mali týkať už budúcoročných parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia 29. februára 2020. Hlava štátu však avizovala, že ak poslanci jej veto prelomia, podá návrh na Ústavný súd a s ním aj žiadosť o pozastavenie účinnosti zákona.

Okrem iného by mal parlament rozhodnúť aj o tom, či posunie do druhého čítania reformu nemocníc, takzvanú stratifikáciu. Pôvodne mali poslanci o novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý reformu zahŕňa, hlasovať na októbrovej schôdzi. Tesne pred hlasovaním ju však presunuli na nasledujúcu schôdzu. O stiahnutie návrhu požiadali ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú (nominantka Smeru-SD) preto, lebo návrh nemal dostatočnú politickú podporu.