Budúcnosť Európy patrí takzvaným populistom a krajnej pravici! (Zsolt Kerner)
24 | 11 | 2019 I redakcia
Posledné mesiace možno upokojili odporcov politického populizmu, ale v skutočnosti si ešte nemôžu vydýchnuť. V Spojených štátoch, Francúzsku, Taliansku, Nemecku alebo dokonca vo Veľkej Británii stále existuje šanca na to, aby sa k moci dostala krajná pravica. Píše Zsolt Kerner z portálu 24.hu.

Uplynulých pár rokov mohlo byť upokojujúcejšie pre tých, ktorí sa roky trápia vzostupom populistickej extrémnej pravice. Po mnohých rokoch stabilného rastu zlyhali iniciatívy, ktoré by odôvodňovali ďalší rast krajnej pravice. Na jednej strane existuje Európsky parlament, v ktorom posledné voľby očividne „dali facku“ populistom. Hoci moc dvoch veľkých ľudových strán skončila, posilnili sa liberáli.

"Komunizmus porazili Stredoeurópania milujúci slobodu. Európu sme spojili napriek svojej biede!" Zaznelo v Bruseli
Po rozpadu komunizmu pred 30 rokmi sa v Európskom parlamente uskutočnila konferencia o stredoeurópskom dedičstve. Informuje Maďarská tlačová agentúra. Čítať ďalej
17 | 11 | 2019 | redakcia


Maďarsko

V Maďarsku opozícia konečne našla spôsob, ako poraziť stranu Fidesz, čo je dôsledkom bezpodmienečnej spolupráce. Mohlo by to prinajmenšom umožniť zastúpenie väčšieho bloku opozície v miestnych samosprávach, dokonca aj v číselných voľbách. Symbolické víťazstvo sa tiež získalo zvolením nového  starostu Gergelya Karácsonya, aj keď  iba niekoľko stotisíc  ľudí hlasovalo za prvého človeka Budapešti. Je to najväčšia  priamo zvolená verejnoprávna dôstojnosť v Maďarsku.

Pri tomto „vydýchnutí“ by bolo chybou myslieť si, že populizmus v Európe skončilo . Ak sa na to pozrieme pozornejšie, v najvýznamnejších krajinách Európy existuje šanca, že k moci sa dostane extrémna pravica.

Taliansko

Od kolapsu talianskej vládnej koalície Matteo Salvini zjavne zmizol z politiky. Môžeme to však vnímať iba mimo Talianska. Po rozpustení aliancie  Ligy Severu a Hnutia piatich hviezd, bolo zrejmé, že  Salvini by mohol stať víťazom. Pravda je, že po pokuse o prevrat sa „vyhodil“ z talianskej vlády, ale po rozlúčení s ministerstvom vnútra už nemá zodpovednosť za rozhodnutia kabinetu, takže môže sa vyjadriť, ako chce. Salvini bol samozrejme obvinený z toho, že sa veľmi nevenuje ministerskému postu vnútra, pretože ho zaujíma iba titul predsedu vlády, ale umbrijské voľby dokonale preukázali, ako dobre táto slobodná komunikácia funguje.

 

Zdroj: Eliano Imperato / Controluce / AFP


O Umbrii , je dôležité vedieť, že ide o malý, ale skôr stabilný ľavicový región, kde sa zdalo, že krajná pravica nemá šancu. Naopak, stredo-pravicový kandidát podporovaný Ligou a Talianskym bratstvom vyhral voľby a Salviniho strana bola tiež na zozname. Pravda je, že väčšina populistických strán uspieva vďaka odkazom ľavicovej strany, takže nie je príliš prekvapujúce, že v regióne s problémovými odvetviami úspech má Liga. Avšak návrat Salviniho môže byť skľučujúcim znamením, že bude schopný ovládať jednu z najväčších ekonomík EÚ.

Foto: Eliano Imperato / Controluce / AFP


Po polstoročie talianska pravica v Umbrii nevyhrala a teraz sa to podarilo. Posilnenie Ligy by mohlo „vyhodiť do vzduchu“ ľavicovú koalíciu, najmä keď sa predseda vlády zapája do stále väčších škandálov.

Nemecko

Podobne desivá voľba sa konala v Durínsku . Tu zvíťazila vo voľbách krajná ľavica,  druhou najmocnejšou stranou sa stala krajne pravicová Alternatíva. Durínsko je tiež malá provincia, ktorá nie je politicky významná, ale ak máme radi historické paralely, je potrebné poznamenať, že napríklad nacistická strana sa tu najprv stala populárnou a začala uspieť v iných spolkových krajinách Nemecka.Na tomto základe môže byť posledný úspech AfD skľučujúci, ale treba pripomenúť, že sú ešte slabšie, ako sa očakávalo pred voľbami, a že už vládnu krajnej ľavici, takže by bolo ťažké zaradiť Durínsko medzi priemerné nemecké provincie. Je však potrebné poznamenať, že vládnuca strana CDU / CSU opäť prehrala najviac, pretože stranícke spojenectvo do istej miery očakáva AfD. To by mohol byť varovný signál pre Angelu Merkelovú a jej nástupkyňu Annegret Kramp-Karrenbauer .

Veľká Británia

Po rokoch nepretržitej politických prešľapoch sme sa konečne dostali do predčasných volieb v Británii. Dôvodom je, že konzervatívni premiéri urobili sériu zlých rozhodnutí. Bolo by ťažké stručne zhrnúť brexit, ale do značnej miery ide o to, že bývalý premiér David Cameron urobil nešťastné rozhodnutie, keď vpred sľuboval pred volebným víťazstvom a následne prehral referendum o odchode z EU.

Tereza May urobila ďalšie veľmi zlé rozhodnutie, keď uskutočnila predčasné voľby. Parlamentnú väčšinu považovala za slabú, ktorú následne hlasovaním aj stratila.

Medzitým Boris Johnson preukázal, že EÚ je ochotná upraviť dohodu o odchode, týmto však stratil severoírsku protestantskú stranu DUP , ktorá zabezpečila parlamentnú väčšinu pre konzervatívcov. Možno je presnejší termín používať slovo „oklamal“ namiesto „stratil“, pretože v skutočnosti Johnson bojoval o to, aby Severné Írsko bolo oddelené colnou hranicou od Británie.

Foto: Ben Stansall / AFP


Pokiaľ ide o Britániu, mimochodom by sme mohli povedať, že k moci prišla krajná pravica, Boris Johnson je márne pri moci, ak politici napojení na predchádzajúce vlády zasadajú v parlamente a osobne nezobrazujú zmenené mocenské vzťahy.

Mimochodom, nevieme presne, akým smerom sa tieto zmeny menia, pretože by to bol excelentný výskumník verejnej mienky, ktorý sa odváži s istotou predpovedať o očakávaných výsledkoch britských volieb. Nebolo by prekvapujúce, keby konzervatívci získali väčšinu, ale nikoho by nešokovalo ani to, keby sa labouristická strana dostala k moci. V prvom prípade nie je ťažké predvídať, že by sa brexit  uskutočnil, a Johnson by oslobodil Britov z únie, ale nikto nevie, čo by sa stalo v prípade víťazstva robotníckej strany.

USA

A potom je tu „populistický Mount Everest“, Donald Trump . Okrem toho, že mu môžeme vďačiť za úžasné zábavné politické „show“, v skutočnosti je najstrašnejším zo všetkých populistov. Na jednej strane, vzhľadom na váhu Spojených štátov a na druhej strane, pretože nemá úplnú kontrolu v sebe ani nad sebou. Preto neexistuje nič, na čo istotou môžeme  povedať, že „to už neurobí.“

Trumpovo prvé funkčné obdobie vyprší o rok a demokrati sa snažia, aby ho vymenili. Na ľavicovej strane je pomerne veľa talentovaných kandidátov, ale treba poznamenať, že v Spojených štátoch volebné pravidlá značne skresľujú moc úradujúceho prezidenta. To je presne ten dôvod, prečo prezident môže stráviť najviac dva cykly na stoličke, v opačnom prípade je pravdepodobné, že ho znova zvolia na zvyšok svojho života.

Foto: Bryan Woolston / Getty Images / AFP


Hoci Trump je mnohými považovaný za  blázna, politická moc uberá tým smerom,  že momentálne by ho znovu zvolili ako nahradili. Spomeňme si, väčšina ľavicových intelektuálov už označila Georgea W. Busha za duševne chorého, ale mohol sa „otriasť“, rovnako ako neskôr zdanlivo nemožný Barack Obama.

Situácia by sa mohla zmeniť ak proti prezidentovi oficiálne začne obvinenie  tzv.impeachment , ktoré môže prezidenta USA odvolať. Na jednej strane v Kongrese nie je dostatok hlasov na odstúpenie Trumpa z dôvodu jeho skutočných zločinov, na druhej strane sa to môže zmeniť s voľbami, v ktorých môžu demokrati dokonca získať Senát po snemovni reprezentantov. Pravdupovediac, nie je veľká šanca. Jediným prezidentom, ktorý opustil úrad z dôvodu procesu obžaloby, bol Richard Nixon . Často však zabúdame: Nixon ešte vyhral voľby medzi prepuknutím škandálu  Watergate a jeho rezignáciou. Takisto aj  Trump má šancu na výhru.

Francúzsko

Prezident Emmanuel Macron nie je príliš obľúbený, hoci hlavy štátov sú zriedka populárny v polovici funkčného obdobia. V každom prípade sa nedávno ukázalo, hoci Marine Le Pen  zmizla z médií , je stále jediným skutočným vyzývateľom  Macrona. Podľa posledných prieskumov by v prvom kole prezidentských volieb mali Macron a Le Pen 28percent,bola by remíza.

Foto: Bryan Woolston / Getty Images / AFP


Naopak, ak by teraz boli francúzske prezidentské voľby, prezident by bol znovu zvolený. Macron však môže byť zranený tým, že pred voľbami do EP príliš zvýšil svoju stávku. V nasledujúcich piatich rokoch sa však môže stať silným mužom v Európe.

Pre ľavicu je šťastie, že francúzske prezidentské voľby majú dve kolá. Nie je to prvýkrát, že  krajnú pravicu porazia. V druhom kole etnickí voliči stále hlasujú za to, čo považujú za menšie zlo. Prinajmenšom to bolo doteraz.

Čo to všetko znamená?

Je teda zrejmé, že populistická krajná pravica nezmizla a v skutočnosti zostáva v kľúčových krajinách pri moci. Tieto voľby však môžu ísť oboma smermi. Samozrejme je možné, že krajne pravicoví kandidáti prehrajú, nebolo by však prekvapujúce, keby Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Británia a Spojené štáty riadili krajne pravicoví populisti. V tomto prípade by sa svetová politika transformovala do takej miery, akú sme predtým nevideli.

Putin veští začiatok rozpadu EÚ v roku 2028, odídu štáty východnej Európy
Šéf Kremľa sa domnieva, že štáty východnej Európy sa po zbohatnutí inšpirujú brexitom a môžu za niekoľko rokov začať uvažovať o odchode z Európskej únie. V prejave na investičnom fóre v Moskve to v stredu povedal ruský prezident Vladimir Putin.... Čítať ďalej
21 | 11 | 2019 | ČTK