HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Prezidenti Litvy a Poľska odmietajú Macronovu kritiku NATO

TASR

Prezidenti Poľska a Litvy, dvoch členov NATO na strategicky citlivom východnom okraji bloku, vo štvrtok odmietli názor Francúzska, že Severoatlantická aliancia prežíva „mozgovú smrť“. Zdôraznili tiež, že nevidia „žiadne problémy s vitalitou“ aliancie.

O vyhlásení prezidentov Andrzeja Dudu a Gitanasa Nausédu informovala vo štvrtok agentúra AFP.

„Zvýšená (americká) vojenská prítomnosť v Poľsku v koordinácii s NATO … demonštruje vitalitu NATO,“ uviedol Duda na tlačovej konferencii vo Vilniuse, ktorú absolvoval so svojím litovským náprotivkom.

Nauséda zasa uviedol, že 29 členských štátov NATO „by nemalo vyvolávať najmenšie pochybnosti o tom, že táto organizácia (NATO) zostáva naším základným garantom bezpečnosti“.

AFP pripomenula, že prezident USA Donald Trump v októbri navýšil počet amerických vojakov pôsobiacich v Poľsku v rámci rotácií z dovtedajších 4500 o ďalších tisíc.

V októbri Spojené štáty začali v Litve aj s rozmiestňovaním svojich vojakov a desiatok tankov. Američania budú pôsobiť v Litve pol roka v rámci viacnárodného práporu Severoatlantickej aliancie. NATO o zriadenie týchto práporov v troch pobaltských krajinách a v Poľsku rozhodlo v roku 2016 v snahe odradiť Rusko – ktoré v roku 2014 anektovalo Krymský polostrov – od prípadného agresívneho správania voči krajinám aliancie.

Všetky štyri spomínané krajiny, ktoré sa po druhej svetovej vojne na viac ako 40 rokov ocitli v sfére záujmov Sovietskeho zväzu, tvrdo lobovali za nasadenie posíl NATO, pretože to vnímali ako nástroj na ďalšie posilnenie svojej bezpečnosti.

Prezidenti Litvy a Poľska svojím vyhlásením zo štvrtka reagovali na výrok francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý v nedávnom rozhovore pre časopis The Economist uviedol, že NATO je v stave mozgovej smrti, keď kritizoval nedostatočnú koordináciu medzi Európou a Spojenými štátmi.

Macronov výrok vyvolal búrku nevôle u spojencov v rámci aliancie. Bude zrejme aj predmetom diskusií počas summitu NATO, ktorý sa bude konať 4. decembra v Británii.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info