HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Developer Cresco Ružinov podal trestné oznámenie na starostu Ružinova Martina Chrena

TASR

 Developer Cresco Ružinov dnes 21. novembra podal trestné oznámenie na starostu bratislavskej mestskej časti Ružinov Martina Chrena pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa a ohovárania. Cresco Ružinov sa sťažuje na „nečinnosť a šikanózne konanie“ zo strany stavebného úradu v Ružinove. Uviedol to dnes konateľ spoločnosti Cresco Ružinov Martin Šechny na brífingu.

V trestnom oznámení developer odkazuje na územné konanie k projektu Prima Park 2, výrubové konanie súvisiace taktiež s projektom Prima Park 2, na konanie o predĺžení predčasného užívania stavby Prima Park 1 a na kolaudačné konanie k stavbe Prima Park 1. Starosta Ružinova Martin Chren v reakcii na trestné oznámenie na jeho osobu pre agentúru SITA uviedol, že sa nenechá zastrašiť.

„Developerom, ktorí boli zrejme v minulosti zvyknutí, že si vybavia čokoľvek, veľmi prekáža, keď od nich vyžadujeme dodržiavanie zákonov. Snažia sa takýmto hrubým nátlakom, vyhrážaním sa, podávaním trestných oznámení presadiť si svoje,“ vysvetlil Chren.

„Základ trestného oznámenia spočíva v tom, že už dvakrát bolo dané upozornenie prokurátora, ktoré preukazovalo nezákonnosť postupu mestskej časti Ružinov, za ktorú ako štatutár vystupuje starosta Martin Chren. V prvom upozornení prokurátora bola namietaná nezákonnosť postupu mestskej časti Ružinov v dôsledku neúčelného konania, ktorým bola opakovane podaná žiadosť. Starosta mestskej časti Ružinov totiž opakovane požiadal magistrát o stanovisko, ktoré už mal k dispozícii v spise,“ uviedol advokát developera Lukáš Opett s tým, že starosta takúto možnosť zo zákona nemá, na čo upozornil aj prokurátor.

„V druhom upozornení prokurátor poukázal na to, ako si stavebný úrad pýtal v lehote, ktorú nechcel predĺžiť, niečo, čo nebolo v moci stavebníka dodať,“ vysvetlil Opett s tým, že prokurátor vtedy upozornil mestskú časť na nečinnosť pri vydávaní výrubového povolenia, od ktorého však závisí priebeh územného konania.

Developer Cresco Ružinov tento týždeň v tlačovej správe upozornil, že jeho projektu Prima Park 2 hrozí zastavenie územného konania. Podľa jeho slov prokurátor označil konanie ružinovského stavebného úradu už druhýkrát za nezákonné a prístup mestskej časti Ružinov považuje za „šikanovanie“. Cresco Ružinov sa ocitol v „patovej situácii“ pretože stavebný úrad v Ružinove od neho požaduje právoplatné výrubové povolenie, pričom lehotu na jeho vydanie samotný úrad nechce predĺžiť. Mestská časť Ružinov tak „znemožní včas splniť podmienku, ktorú sama stanovila“, vysvetlil developer.

Na kauzu výrubového povolenia v reakcii starosta Ružinova Martin Chren uviedol, že územné konanie Prima Parku 2 beží už dva roky. „Developer od začiatku zamlčal stavebnému úradu, že na jeho pozemku rastú stromy, ktoré si vyžadujú výrubové povolenie, a po tom, čo sa snažil túto skutočnosť obísť, žiada miestny úrad o lehoty, ktoré by zamedzili občanom a ostatným dotknutým účastníkom zapojiť sa do konania o výrube a pripomienkovať ho,“ uviedol pre agentúru SITA Chren. O tomto fakte sa zmienil aj na sociálnej sieti, čo samotný developer nenechal bez reakcie.

„Developer upozornil stavebný úrad na stromy na pozemku už 16. novembra 2017, v deň podania návrhu na začatie územného konania,“ uviedol Cresco Ružinov v e-maili s tým, že nie je pravda, že na existenciu stromov upozornili až námietky v marci 2018. „Inak povedané, stavebný úrad pod vedením Chrena si vyžiadal od developera výrubové povolenie po 18 mesiacoch, odkedy mal od developera informáciu o existencii stromov, a po 14 mesiacoch, odkedy sa k tejto okolnosti vyjadrili účastníci konania,“ vysvetlil developer.

Na sociálnej sieti tiež starosta Chren označil developera Cresco Ružinov ako „firmu, ktorej majiteľ nezaplatil Ružinovu developerský poplatok za inú stavbu“. V reakcii na tento výrok developer uviedol, že v tomto prípade išlo o duplicitné rozhodnutie o poplatku za rozvoj, „ktoré bolo pred niekoľkými mesiacmi zrušené s poučením, že stavebný úrad je povinný zrušiť aj prvotné rozhodnutie,“ vysvetlil developer.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info