Oddelenie rádiológie prešovskej fakultnej nemocnice zaradili medzi certifikované skríningové centrá
17 | 11 | 2019 I SITA

 Oddelenie rádiológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove sa zaradilo medzi certifikované skríningové centrá. Stalo sa tak súčasťou štátom garantovaného a organizovaného skríningu rakoviny prsníka. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Cenková, odborná komisia ministerstva zdravotníctva ho na základe vykonanej kontroly zaradila medzi 16 takýchto pracovísk na Slovensku.


„Teší nás, že sme splnili náročné kritériá a stali sa skríningovým centrom, čím sme sa zaradili medzi top pracoviská, ktoré sú technicky aj personálne na najvyššej úrovni,“ uviedla primárka oddelenia rádiológie prešovskej nemocnice Zuzana Pažurová Angelovičová.

Mamografia je najúčinnejšou metódou zistenia rakoviny prsníka v počiatočnom štádiu, keď ešte nevytvára metastázy. Karcinóm prsníka na Slovensku predstavuje 18 percent zo všetkých karcinómov v ženskej populácii. Účasť na mamografickom vyšetrení predstavovala v minulosti len niečo okolo 20 percent populácie. Ministerstvo zdravotníctva preto zaviedlo organizované kontinuálne a vyhodnocované úsilie o včasný záchyt karcinómu prsníka, ktorý sa robí skríningovým mamografickým vyšetrením prsníkov.

Skríningová mamografia vie odhaliť aj malé ložiská rakoviny prsníka. Mamografický skríning rakoviny prsníka zabezpečí bezplatné vyšetrenie prsníkov každé dva roky pre všetky Slovenky od 50 do 69 rokov. „Cieľom je zníženie mortality na rakovinu prsníka o 30 až 35 percent ako aj zlepšenie podmienok žien s rakovinou prsníka cez efektívnejšie terapeutické postupy,“ dodala Cenková.