HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Izraelské letectvo útočilo na objekty hnutia Hamas v pásme Gazy

Dokumentačý obrázok / SITA (AP)

Izraelské vojenské letectvo podniklo v sobotu nové útoky na ciele militantov v pásme Gazy po tom, čo boli z tejto palestínskej enklávy na Izrael vypálené ďalšie rakety. Informovala o tom agentúra AFP.

Na rozdiel od operácií uskutočnených začiatkom týždňa nebola cieľom sobotných útokov izraelského letectva militantná skupina Islamský džihád, ale objekty hnutia Hamas, ktoré v pásme Gazy vládne, uvádza sa vo vyhlásení izraelských ozbrojených síl.

Šedá eminencia americkej diplomacie upozorňuje na „nevyhnutný“ konflikt s Čínou: „Bude to horšie ako obe svetové vojny!“

Eskalácia napätia medzi Izraelom a palestínskymi militantmi prepukla v utorok po tom, ako armáda židovského štátu pri útoku v pásme Gazy zabila poľného veliteľa Islamského džihádu. Palestínski radikáli na tento útok reagovali odpaľovaním rakiet a mínometných granátov smerom na južnú i strednú časť Izraela.

Izraelská armáda odpovedala sériou cielených útokov, pri ktorých v pásme Gazy likvidovala objekty využívané radikálmi ako odpaľovacie zariadenia.

Pásmo Gazy je od roku 2007, keď sa v ňom ujalo vlády hnutie Hamas, pod prísnou blokádou Egypta a Izraela. Blokáda komplikuje najmä humanitárnu situáciu v oblasti. Izrael považuje Hamas za teroristickú skupinu a zodpovednosť za akýkoľvek útok z pásma Gazy pripisuje tejto organizácii.

Čo sa stane s autom pri jadrovom výbuchu (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info