"USA si chcú udržať vedúcu úlohu v boji proti Islamskému štátu", vyhlásil Pompeo
15 | 11 | 2019 I TASR

Spojené štáty budú pokračovať v boji proti Islamskému štátu (IS) a udržia si vedúcu úlohu v medzinárodnej koalícii, ktorá proti tejto teroristickej skupine zasahuje v Sýrii a Iraku. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo to vyhlásil vo štvrtok vo Washingtone, kde sa konalo stretnutie šéfov diplomacií a iných predstaviteľov z 31 krajín koalície proti IS.


"Spojené štáty budú naďalej viesť koalíciu i svet v tomto zásadnom bezpečnostnom úsilí," povedal Pompeo podľa tlačovej agentúry AFP, čím chcel ubezpečiť spojencov znepokojených po minulomesačnom ohlásení odsunu amerických vojakov zo Sýrie. Na stretnutí iniciovanom Francúzskom sa o tomto rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa príliš nezmieňoval, vyhlásil však, že sily Spojených štátov sú schopné zaistiť, aby IS "nikdy nenabral druhý dych".

Pompeo na štvrtkovej konferencii vyzdvihol zásah amerických síl z konca októbra, pri ktorom na severozápade Sýrie prišiel o život vodca IS abú Bakr Baghdádí. Zároveň vyzval európskych spojencov, aby prejavili väčšie odhodlanie, pokiaľ ide o financovanie stabilizačných programov v Sýrii a spätné prijímanie svojich štátnych príslušníkov, ktorí sa pripojili k IS.

"Členovia koalície musia vziať späť tisíce zahraničných teroristických bojovníkov, ktorí sú vo väzbe, a vyvodiť zodpovednosť za krutosti, ktoré títo bojovníci spáchali," odkázal šéf americkej diplomacie.

Turecko v ostatných týždňoch kritizovalo západné krajiny za to, že odmietajú repatriovať svojich občanov, ktorí odišli bojovať do radov IS v Sýrii či Iraku, pričom niektorým z nich v ich vlasti dokonca medzičasom odobrali občianstvo. Turecko zase čelí kritike v súvislosti s októbrovou ofenzívou proti kurdským silám na severovýchode Sýrie, ktoré boli významnými spojencami v boji proti IS.