fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Orbán na Rade maďarskej diaspóry: Maďarov možno nahradiť iba Maďarmi

Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: SITA

Na zvrátenie 40 rokov trvajúcich negatívnych demografických procesov v Maďarsku treba udržať súčasný program podpory rodiny minimálne jedno desaťročie, povedal vo štvrtok v Budapešti na plenárnej schôdzke Rady maďarskej diaspóry predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Podľa spravodajského servera PestiSrácok.hu premiér vystúpil s prejavom na podujatí rady, ktorá je spoločným fórom organizácií Maďarov žijúcich v rôznych krajinách celého sveta. Ich počet dosahuje podľa Orbána takmer dva a pol milióna, pričom najviac ich žije v Spojených štátoch.

Podľa údajov z roku 2015 je počet Maďarov žijúcich v USA 1,4 milióna, v Kanade žije vyše 300.000, v Južnej Amerike 125.000, v Izraeli 200.000 a v Austrálii 69.000 Maďarov. Z európskych krajín žije najpočetnejšia komunita Maďarov s počtom 178.000 v Nemecku, vo Veľkej Británii ich je 80.000, v Rakúsku 60.000 a v Holandsku 22.000.

Orbán varoval pred „liberálnou ilúziou“, že pokles počtu obyvateľstva možno riešiť cudzincami. „Maďarov môžme nahradiť iba Maďarmi,“ zdôraznil predseda maďarskej vlády.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info