HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Dvaja muži plánovali v Poľsku útoky proti moslimom

Ilustračný obrázok / ABW

Poľská tajná služba zadržala dvoch ľudí podozrivých z plánovania teroristických útokov proti moslimom. Ako vzor im mal poslúžiť nórsky terorista Anders Breivik. Správu priniesol portál seznamzpravy.cz

Poľská civilná kontrarozviedka ABW dopadla dvojicu podozrivých v sobotu vo Varšave a Štetíne. Zadržaní majú byť súčasťou skupiny, ktorá v Poľsku plánovala teroristické útoky proti moslimom.

Pri zásahu našla ABW chemikálie a 170 návodov na výrobu výbušnín, jedy, zbrane a šifrovacie zariadenia.

Zistili sme, že okrem zastrašovanie a prenasledovanie plánovala skupina taktiež radikálnejšie činy s využitím strelných zbraní a výbušných materiálov,“ povedal v utorok poľským médiám hovorca ministra koordinujúceho tajné služby, Stanisław Żaryn.

Nemecká polícia zatkla pri nájazde teroristov IS. Mali v pláne zabíjať „neveriacich“

Okrem nórskeho vraha Andersa Breivika, ktorý má na svedomí 77 obetí, boli podľa ABW vzorom údajných teroristov aj útoky proti moslimom na Novom Zélande z tohtoročného marca. Pri útoku na dve mešity v meste Christchurch vtedy Austrálčan Brenton Tarrant zavraždil 51 ľudí.

Dvaja Poliaci sa mali inšpirovať aj augustovým pokusom o útok na mešitu v blízkosti nórskej metropoly Oslo. Páchateľom bol dvadsaťjedenročný Philip Manshaus, ktorý podľa polície šíril na internete pravicovo extrémistické príspevky. Pred útokom údajne zanechal na internetovom fóre posolstvo hovoriace o „vojne rás„.

Poľská ABW uviedla, že dvojicu, ktorá je od soboty vo väzbe, už preverovala v roku 2013 v súvislosti s prípadom plánovania bombového útoku na parlament vo Varšave. Chemik a vedecký pracovník Brunon Kwiecień vtedy chcel odpáliť štyri tony výbušnín v čase, keď poslanci schvaľovali štátny rozpočet. Súd ho v apríli 2017 poslal na deväť rokov do väzenia, tento rok v auguste Kwiecień vo väzení zomrel.

Soros je podozrivý zo snahy zlomiť brexit a „zvrhnúť“ Johnsona

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info