HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Dánska polícia zatkla islamského radikála deportovaného z Turecka

Ahmad Salem el-Haj / Fotokoláž

Na dánskeho občana vydali aj medzinárodný zatykač.

Dvadsaťosemročného dánskeho občana, ktorého v pondelok Turecko deportovalo domov do Dánska, zatkla kodaňská polícia. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na miestnu políciu. V utorok muža čaká predbežné vypočutie na súde v Kodani, uviedla polícia, ale ďalšie podrobnosti neuviedla.

Niekoľko dánskych médií muža identifikovalo ako Ahmada Salema el-Haja narodeného v dánskom meste Aarhus, ktorý do Sýrie odišiel v roku 2013 s úmyslom pripojiť sa k militantom Islamského štátu (IS). Dánsko ho v priebehu nasledujúceho roka v neprítomnosti obvinilo z terorizmu a bol na neho vydaný aj medzinárodný zatykač.

Turci začali vyhosťovať džihádistov. Posielajú ich aj do Európy

El-Haj na začiatku roka 2017 utrpel pri bombovom útoku v Sýrii ťažké zranenia a odvtedy bol na vozíčku. Neskôr sa mu spolu s jeho sýrskou manželkou a ich dvoma deťmi podarilo nelegálne dostať do Turecka. Turecké úrady ich zatkli pri pohraničnom meste Kilis v decembri 2017.

El-Haja v Turecku odsúdili na štyri roky a dva mesiace väzenia, ale podmienečne ho prepustili na slobodu. Od leta sa nachádzal v tranzitnom stredisku, informovala televízna stanica DR.

Putin je roztrpčený rozkrádaním pri výstavbe kozmodrómu Vostočnyj

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info