"Potravinovú sebestačnosť Slovenska musíme zabezpečiť udržateľným spôsobom", tvrdí Matečná
11 | 11 | 2019 I SITA

Agrorezort zorganizoval misiu na najväčší veľtrh s hi-tech poľnohospodárskou technikou


· Zúčastnili sa jej zástupcovia poľnohospodárskych zväzov v rastlinnej výrobe

· Podľa ministerky Matečnej sú moderné technológie v poľnohospodárstve správnou cestou k udržateľnému poľnohospodárstvu a potravinovej sebestačnosti Slovenska

Hannover/Bratislava 11. novembra 2019 – Slovenskí poľnohospodári musia začať využívať najmodernejšie technológie. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR preto zorganizovalo návštevu najväčšieho veľtrhu modernej poľnohospodárskej techniky Agritechnica v nemeckom Hannoveri.

Práve precízne poľnohospodárstvo, čiže využívanie najmodernejších technológií, je cesta, ktorou by sa podľa šéfky agrorezortu malo slovenské poľnohospodárstvo uberať. „Potravinovú sebestačnosť Slovenska musíme zabezpečiť udržateľným spôsobom. Moderné technológie v poľnohospodárstve dokážu ušetriť vodu, zmenšiť produkciu emisií CO2, ale aj znížiť využívanie pesticídov či herbicídov pri pestovaní plodín. Toto je cieľ SNS, mať na Slovensku moderné, ekologické a konkurencieschopné poľnohospodárstvo, ktoré zároveň bude prispievať k biodiverzite a správnej krajinotvorbe,“ uviedla Gabriela Matečná, vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (SNS) počas návštevy veľtrhu Agritechnica.

Agrorezort preto prvýkrát v histórii zorganizoval návštevu tohto medzinárodného veľtrhu s predstaviteľmi slovenského agrárneho sektora. Na veľtrhu Agritechnica sú v dvojročných intervaloch predstavené najmodernejšie dostupné technológie v poľnohospodárstve. Misie agrorezortu sa zúčastnili zástupcovia poľnohospodárov pôsobiacich v rastlinnej výrobe zo Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska, Ovocinárskej únie Slovenska, Zväzu vinohradníkov a vinárov, Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska a Združenia pestovateľov obilnín.

„Nemôžeme však chcieť, aby najmodernejšie technológie využívali len poľnohospodári. Napredovať v digitalizácii musí aj štát a agrorezort. Za môjho pôsobenia sme prvýkrát zrealizovali systémové opatrenie na podporu poľnohospodárov Zelená nafta, ktoré je plne digitalizovaná a úplne bez byrokracie. Chceme však napredovať aj v oblasti digitalizácie, geografických informačných technológií a kontrol dronmi,“ uviedla Gabriela Matečná.

Na najväčšom agrotechnickom veľtrhu Agritechnica môžu návštevníci vidieť najmodernejšie technológie pre poľnohospodárstvo, ako sú drony, GPS navigačné systémy či systémy na efektívne využívanie zavlažovania. Každoročne na nej vystavuje poľnohospodárku hi-tech techniku takmer 3 000 technologických firiem z viac ako 50 krajín a navštívi ju pol milióna ľudí až zo 128 krajín sveta.