HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Ombudsmanka vyzýva parlament, aby odvolal člena Súdnej rady Mišíka

TASR

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová vyzýva parlament, aby odvolal člena Súdnej rady SR Michala Mišíka pre konflikt záujmov. Ten má zastupovať sudkyňu Zuzanu Maruniakovú v trestnom konaní, čo je podľa nej v rozpore Mišíkových záujmov ako člena Súdnej rady SR. TASR o tom informovala hovorkyňa Kancelárie verejnej ochrankyne práv Michaela Pavelková.

„Zastupovanie sudkyne Maruniakovej advokátom Mišíkom hodnotím ako očividne rozporné s jeho záujmom ako člena Súdnej rady SR, ktorá na základe svojich doterajších postupov smeruje k vyvodeniu disciplinárnej zodpovednosti sudcov podozrivých z trestnej činnosti,“ uviedla ombudsmanka.

Podľa Patakyovej by mala Slovenská advokátska komora v prípade Mišíka navrhnúť disciplinárne konanie. „Domnievam sa, že existujú dôvodné podozrenia, že Mišík sa svojim konaním dopustil disciplinárneho previnenia,“ povedala.

Zároveň žiada predsedníčku Súdnej rady SR Lenku Praženkovú, aby o skutočnostiach informovala všetkých členov súdnej rady a zvážila prijatie potrebných opatrení. „Môže to naďalej spochybňovať už aj tak nízku dôveryhodnosť verejnosti v súdnu moc na Slovensku,“ hovorí Patakyová.

Zuzana Maruniaková vydala rozsudok v spore o zmenky TV Markíza, kým boli ešte civilným sporom. Maruniaková dala za pravdu Marianovi K. bez toho, aby skúmala pravosť samotných zmeniek. Z komunikácie cez aplikáciu Threema má podľa zástupcov TV Markíza vyplývať, že Marian K. korumpoval viacero bratislavských sudcov, medzi nimi aj Maruniakovú.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info