HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Agromafia v strednej Európe pripomína novodobý feudalizmus

Zdroj: TASR / pixabay Koláž: HD

Podľa amerických novín sa v Maďarsku počas Orbánovej vlády vytvorila moderná verzia feudalizmu, v ktorej sa práca a podpora poskytuje poslušným služobníkom Orbána. Trest sa udeľuje tým, ktorí sa nezaradia do radu. Peniaze EÚ tiež dostávajú len mocní ľudia so správnymi známosťami. Informuje New York Times Europe.

28-členná Európska únia vypláca ročne 65 miliárd dolárov na poľnohospodárske dotácie na pomoc ľuďom na kontinente, píše denník New York Times. Dodáva, že v Maďarsku a vo väčšine strednej a východnej Európy sa poľnohospodárske dotácie dostávajú do vreciek dobre prepojených „firiem“.

Biznis a politika na Slovensku: Grófka Rošková – 1. časť

V článku sa uvádza, že poľnohospodárska politika EÚ „je dnes evokovaná rovnakými antidemokratickými silami, ktoré vnútorne ohrozujú Úniu.“ Preto je v praxi systém dotácií „zámerne mätúci, hrubo podkopáva environmentálne ciele Európskej únie, preniknutý korupciou a vlastným záujmom“.

Správa sa konkrétne venuje župe Fejér, rodisku Viktora Orbána, v ktorom zriadil priam zbožný systém. O Maďarskom predsedovi vlády poznamenali, že „je nemilosrdným kritikom Bruselu a európskej elity, neváhal však prijať peniaze poskytnuté Európskou úniou“. Ako ďalej píšu noviny, „Orbán využíva európsku podporu na udržiavanie zbožného systému, vďaka ktorému sa stávajú bohatým jeho priatelia a rodina, obhajuje svoje politické záujmy a trestá svojich súperov.“

Nespokojní farmári vysypali hnoj pred budovou parlamentu, prípad rieši polícia (VIDEO)

V článku sa hovorí aj o bývalom štátnom tajomníkovi Józsefovi Ángyánovi,  ktorý uviedol, že túto oblasť podriadil Orbanovej strane Fidesz a jeho spojencom, keď chcel prenajať svojim straníckym kolegom veľké plochy poľnohospodárskej pôdy.

Pozemky sa dostali k ľuďom s dobrými politickými vzťahmi, ktorí boli niekedy jedinými účastníkmi aukcií. Na aukciách, ktoré sa začali v roku 2015, boli nehnuteľnosti často udeľované spojencom so silnými straníckymi väzbami. Napríklad Lőrinc Mészáros a jeho príbuzní kúpili viac ako 1 500 hektárov pôdy iba v župe Fejér.

Skutočným cieľom protestujúcich „farmárov“ je vstup do politiky

„Je to moderný feudalizmus, v ktorom drobní poľnohospodári žijú v tieni obrovských politických záujmových skupín a sú financovaní z prostriedkov Európskej únie.“ Píše The New York Times.

Podľa NT, najväčšie dotácie, ktoré v posledných rokoch dostali spoločnosti súvisiace s menami Lőrinc Mészáros a Sándor Csányi. V minulom roku celková suma dotácií pre ich spoločností dosiahla spolu približne 28 miliónov dolárov.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info