HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Opozícia víta Čaputovej veto na predĺženie moratória. Smer vyčíta prezidentke „konflikt záujmov“

FOTO TASR – Jaroslav Novák

Viaceré opozičné strany vítajú dnešné rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej nepodpísať novelu zákona o predĺžení predvolebného moratória na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky zo 14 na 50 dní. Naopak vládna strana Smer-SD tvrdí, že „prezidentka Čaputová je v istom konflikte záujmov, keďže je jasné, že prieskumné agentúry využívala vo svojej prezidentskej kampani veľmi intenzívne“. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca strany Ján Mažgút.

Opozičná parlamentná strana Sloboda a Solidarita (SaS) oceňuje veto prezidentky a tvrdí, že 50-dňové moratórium na prieskumy je absurdné a v zjavnom rozpore s ústavou. „Ak však vládne strany s podporou kotlebovcov prelomia veto prezidentky, sme pripravení koordinovať s pani prezidentkou kroky na podanie tohto zákona na Ústavný súd SR,“ cituje tlačová správa podpredsedu NR SR za SaS a tímlídra strany pre zahraničnú politiku a politický systém Martina Klusa. „Takéto zásadné zmeny by sa mali prijímať na základe konsenzu a nemali by sa prijímať len štyri mesiace pred voľbami,“ dodáva SaS v tlačovej správe, ktorú SITA poskytla hovorkyňa liberálov Katarína Svrčeková.

Predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Truban označil rozhodnutie prezidentky „za správne rozhodnutie vetovať pokus Hnedej koalície – Danko, Fico, Kotleba – kriviť pravidlá volebnej súťaže“. Napísal to na svojom facebookovom profile. Podľa Trubana „ľudia moratórium na prieskumy nechcú, chcú mať prístup k informáciám a sami sa rozhodnúť, ako s nimi naložia“. Ak parlament veto Zuzany Čaputovej prelomí, musí podľa lídra PS novela ísť na Ústavný súd SR.

Poslanci koaličného Mosta-Híd za zákon o predĺžení moratória hlasovať pravdepodobne nebudú. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár dnes novinárom povedal, že navrhne poslaneckému klubu, aby v prípade, že prezidentka vetuje zákon o predĺžení moratória, nehlasoval za jeho opätovné schválenie. Podľa Bugára to, že Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) hlasuje s koalíciou, je zlá vizitka do budúcnosti. Novelu v októbri podporil spomedzi poslancov Mosta-Híd len Elemér Jakab, ostatní členovia klubu hlasovali zväčša proti.

Prezidentka svoje rozhodnutie nepodpísať novelu odôvodnila tým, že je podľa nej v rozpore s viacerými právami garantovanými ústavou. Upriamila pozornosť predovšetkým na právo na informácie, právo na zhromažďovanie či právo na politickú súťaž. V prípade, že parlament jej veto prelomí, prezidentka podá návrh na ústavný súd, aby posúdil ústavnosť príslušných ustanovení a zároveň požiada o pozastavenie ich účinnosti.

Volebné prieskumy sa podľa zatiaľ platnej legislatívy nesmú zverejňovať 14 dní pred voľbami. Parlament 28. októbra schválil pozmeňujúci návrh koaličných poslancov za Smer-SD k novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorým sa moratórium na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky predĺži zo 14 na 50 dní. Za novelu hlasovalo 74 poslancov, najmä zo Smeru-SD, SNS a ĽSNS Mariana Kotlebu. Na prelomenie veta je potrebná nadpolovičná väčšina zo všetkých poslancov, teda aspoň 76.

Viaceré strany avizovali, že ak novela začne platiť, podajú podnet na Ústavný súd SR. Ombudsmanka Mária Patakyová tvrdí, že novela porušila hneď niekoľko základných práv a slobôd. Novelu kritizoval aj šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (nom. Smer-SD), médiá, novinárske aj mimovládne organizácie.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info