Advokáti obžalovaných v kauze zmenky sa snažili dokázať, že Markíze hrozila strata licencie
06 | 11 | 2019 I

S výnimkou dopoludňajšieho výsluchu svedka Ivana Cvika patril trinásty pojednávací deň v kauze údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur najmä listinnému dokazovaniu. Advokáti obžalovaných Mariana K. a Pavla R. pred senátom Špecializovaného trestného súdu čítali rôzne zápisnice zo zasadaní Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie (licenčná rada) z roku 1998, odborné a právne stanoviská týkajúce sa problematiky udeľovania a odoberania vysielacích licencií alebo rôzne výpisy z obchodných registrov a iné dokumenty.


Podľa obžalovaného Mariana K. je cieľom tohto dokazovania preukázať ich verziu, že v roku 1998 bola v dôsledku diania okolo kauzy Gamatex ohrozená licencia spoločnosti Markíza - Slovakia, pričom situáciu riešili odkúpením spoločnosti Gamatex a následným vystavením zmeniek.

Obžalovaný Pavol R. sa pojednávaní v pondelok, utorok ani dnes nezúčastnil a dal súhlas na konanie v neprítomnosti. Pokračovanie pojednávania v prípade je naplánované na 18. november. Na programe budú ďalšie výsluchy svedkov a znalecké dokazovanie.

Väzobne stíhaný podnikateľ Marian K. a bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol R. čelia obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti.

Trestnému procesu predchádzala séria občianskoprávnych pojednávaní, v rámci ktorých Marian K. požadoval vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000. Žalovaným v prvom rade bol Pavol R. Keďže ten uviedol, že na vyplatenie nemá potrebné finančné prostriedky, zaplatiť by ich musela spoločnosť Markíza - Slovakia ako žalovaný v druhom rade.

Markíza dlhodobo spochybňuje pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Pavol R. pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek a tie neboli registrované v účtovných dokladoch. Podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Mariana K., ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek.

Markíza sa tiež odvoláva na znalecký posudok vypracovaný Národnou kriminálnou agentúrou, ktorý spochybňuje, že zmenky boli podpísané v roku 2000. Ešte v občianskoprávnom konaní spoločnosť navrhovala skúmanie zmeniek zahraničným expertom, súd to však zamietol a v prípade jednej zo zmeniek v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.

Znalecké posudky v tomto prípade predložili aj Marian K. a Pavol R., pravosť zmeniek však podľa Markízy nepreukázali. Spoločnosť takisto pripomína, že podľa Mariana K. a Pavla R. navrhol situáciu okolo kúpy Gamatexu riešiť prostredníctvom zmeniek dnes už nebohý právnik Ernest Valko, ktorý vystupoval ako právny poradca Gamatexu. „Valko by sa v roku 2000 poradenstvom pre Gamatex dostal do zjavného konfliktu záujmov, keďže bol podpredsedom Rady Slovenskej republiky pre rozhlasové a televízne vysielanie, ktorá rozhodovala o licencii v prípade daného sporu,“ konštatuje Markíza.

Pavol R. trvá na svojej verzii, že zmenky boli súčasťou urovnania kauzy Gamatex. Pokiaľ by ich ako vtedajší riaditeľ televízie nevystavil, mohlo to podľa neho ohroziť existenciu Markízy a hrozila by jej strata licencie. Viacerí bývalí predstavitelia Markízy však pred súdom popreli, že by o existencii zmeniek vedeli.

Pavol R. to vysvetľuje tým, že zmenky neuviedol v účtovníctve, ktoré bolo podľa neho vinou jeho vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej v zlom stave. Volzovú pritom viní aj z uznania neexistujúceho dlhu, pre ktorý sa podľa neho televízia dostala do dražby. O zmenkách tiež Pavol R. nepovedal novým majiteľom Markízy, ktorým predal svoj vlastnícky podiel. Dôvodom podľa neho bolo, že si myslel, že dlh bude môcť uhradiť sám.