fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Američania vybavili Afgancom štúdium na košickej leteckej fakulte – Tá ich prepustila, lebo nemali maturitu!

Zdroj: US Air Force/Tech. Sgt. Veronica Pierce, Korzár/Judita Čermáková Koláž: HD

Zahraniční študenti, vojaci z Afganistanu boli na štúdium letectva prijatí len v septembri tohto roka. Napriek tomu príslušníci afganských vzdušných síl k 30. októbru už nie sú študentmi Leteckej fakulty (LF) Technickej univerzity Košice (TUKE). Stalo sa tak po tom, ako denník Korzár informoval o anonymnom e-maili, ktorého autor spochybnil zákonnosť ich štúdia na košickej fakulte. Informuje denník SME.

Anonym vtedy upozornil, že cudzinci nemajú doklad o ukončení stredoškolského štúdia, ktorý je podľa slovenských zákonov jedna zo základných podmienok prijatia na ktorúkoľvek vysokú školu;

„Nemajú doklady o absolvovaní strednej školy. Sú to zahraniční študenti – vojaci z Afganistanu. Sú na kurze vo firme Slovak Training Academy (STA, výcvikové stredisko pilotov vrtuľníkov v Košiciach – pozn. red.) a LF potrebujú len nato, aby sa dostali na Slovensko,“ napísal zdroj v e-maile.

FOTO/VIDEO: Pentagon zverejnil posledné momenty vodcu Islamského štátu pred smrťou

Dekan Leteckej fakulty, Stanislav Szabo v reakcii potvrdil, že vysoká škola naozaj nedisponuje dokladmi o ukončení stredoškolského vzdelania pri týchto študentoch. Afganci vraj boli na štúdium prijatý podmienečne s tým, že „maturitné vysvedčenie“ predložia do konca akademického roka;

„Boli prijatí podmienečne na štúdium s tým, že partner (firma Raytheon, zastupujúca podľa neho americkú vládu – pozn. red.), ktorý ho zabezpečuje, musí doložiť do skončenia prvého roku štúdia aj výpisy ich maturitných vysvedčení. Ak to neurobí, budú zo štúdia vylúčení. Navyše, žiadny príslušník afganských vzdušných síl nesmie byť prijatý do pomeru vojaka bez absolvovania stredoškolského vzdelania. Náš americký partner nám túto skutočnosť deklaroval čestným prehlásením,“ priznal Szabo.

AKTUALIZOVANÉ: Pri Zlatých Moravciach spadlo stíhacie lietadlo MiG-29, pilot žije

Dekan odmietol tvrdenia anonyma, že by boli prijatí len „pro forma“, aby sa dostali na Slovensko a mohli absolvovať kurz na STA, čiže  zmluvného partnera univerzity – spoločnosť Slovak Training Academy. Spomínaná firma totiž zabezpečuje praktický výcvik komerčných aj vojenských pilotov vrtuľnikov.

Toto výcvikové stredisko ako generálny partner zaisťuje Afgancom štúdium, čo vyplýva z nájomnej zmluvy s TUKE na budovu v areáli leteckej fakulty na Rampovej ulici v Košiciach, kde sú ubytovaní.

„Spoločnosť Slovak Training Academy, s. r. o., z dôvodu zmluvných vzťahov, ktoré nedovoľujú poskytovať informácie ohľadom výcvikov zahraničných študentov, nemôže poskytnúť stanovisko na všetky vaše otázky. Môžeme vás však ubezpečiť, že spoločnosť v rámci výcvikových programov postupuje výhradne v medziach platných zákonov Slovenskej republiky. Otázky ohľadom štúdia odporúčame smerovať na LF TUKE,“ odpovedali Korzáru z STA v stredu.

Glasgow: Dvoch pilotov zatkli na letisku po dychovej skúške na alkohol

Teda v deň, keď sa podľa prorektora Lumnitzera rozhodlo o zanechaní štúdia Afgancov na leteckej fakulte. Neposkytli ani reakciu na podozrenie anonyma, že by štúdium mohlo byť iba zásterkou, aby sa Afganci dostali na pilotný kurz práve v súkromnej STA.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info