fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Rezort vnútra plánuje kúpiť špeciálne roboty na manipuláciu s výbušninami a ich deaktiváciu

piap.pl

Ministerstvo vnútra má v úmysle kúpiť špeciálne pyrotechnické roboty určené na manipuláciu s výbušninami a ich deaktiváciu. Ako sa ďalej uvádza v oznámení na internetovej stránke Úradu pre verejné obstarávanie, plánujú kúpiť celkovo deväť takýchto robotov.

Celkové náklady na nákup robotov a zariadení rezort odhaduje na 1 998 950 eur bez DPH, pričom by ich mal využívať Kriminalistický a expertízny ústav Policajného zboru. Záujemcovia o dodanie tejto špeciálnej techniky môžu rezortu predkladať ponuky do 26. novembra.

Tri roboty by podľa rezortu mali byť určené na manipuláciu s výbušnými predmetmi s veľkou hmotnosťou a tiež muníciou s možnosťou ich následného znefunkčnenia.

„Diaľkovo ovládané vozidlo je určené na skúmanie nastražených výbušných systémov a ich zneškodňovanie mechanickým a pyrotechnickým spôsobom. Samotné vozidlo (podvozok) musí byť schopné vlečenia predmetov pomocou závesného zariadenia,“ uvádza rezort s tým, že zariadenia by mali byť schopné manipulácie s výbušninami, výbušnými predmetmi a muníciou s hmotnosťou minimálne 100 kilogramov.

Ďalšie tri kusy robotov majú byť schopné manipulácie s predmetmi s hmotnosťou cestovnej batožiny v uzavretých stavebných celkoch, v budovách alebo vo väčších dopravných prostriedkoch ako vlak, autobus, trolejbus, električka alebo lietadlo.

Zvyšné tri roboty majú byť určené na prieskum a nevyhnutnú manipuláciu s výbušnými zariadeniami v obmedzenom priestore a v bežných dopravných prostriedkoch, ako sú osobné alebo nákladné vozidlá, vrátane ich podvozku. Rezort chce tiež zabezpečiť tri kusy delaboračných zariadení (zariadenia na rozoberanie) určených na bezpečné rozoberanie munície za účelom jej znefunkčnenia a „zisťovania funkčnosti jej komponentov a obsahu pri expertíznom a znaleckom skúmaní“.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info