fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Rudolf Schuster dostal od Miloša Zemana „Řád Bílého lva“

Rudolf Schuster si preberá ocenenie Rád Bieleho leva z rúk prezidenta Miloša Zemana / ČTK

Rudolf Schuster získal najvyššie štátne vyznamenia Českej republiky za zvlášť vynikajúce zásluhy o štát v oblasti politiky. Slovenské médiá o tom skôr mlčia.

Český prezident Miloš Zeman pri príležitosti 101. výročia vzniku Československa udelil v pondelok na Pražskom hrade štátne vyznamenania 42 osobnostiam, medzi ktorými bol aj bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster. Ide o najvyššie štátne vyznamenanie v Česku, ktoré získal slovenský ex-prezident za zvlášť vynikajúce zásluhy o štát v oblasti politiky. Správu priniesla Česká televízia.

Rád Bieleho leva dostali aj in memoriam československý priemyselník Jan Antonín Baťa, rakúsky politik a niekdajší starosta Viedne Helmut Zilk, generál justičnej služby a profesor Bohuslav Ečer, pilot RAF Josef Ocelka a veliteľ 3. československej samostatnej brigády Jaroslav Selner.

Dubčeková havária: Otázniky stále ostávajú

Rovnaké ocenenie si prebrali aj posledný žijúci československý pilot, armádny generál Emil Boček, český exprezident Václav Klaus. a za zvlášť vynikajúce zásluhy o štát v oblasti politiky slovenský exprezident Rudolf Schuster.

Prezident Zeman udelil aj rád T. G. Masaryka, medaily za hrdinstvo, či medaily za zásluhy. Na slávnostnom podujatí bol prítomný aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Slávnosti sprevádzajúce 101. výročie vzniku samostatného Československa začali už dopoludnia. Politici položili vence k hrobu neznámeho vojaka na pražskom Vítkově a prezident Zeman následne vymenoval sedem nových generálov.

Komentár Dmitrija Sedova: „Nežná revolúcia” v Československu a terajšia situácia v Rusku

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info