fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Počas protivládnych protestov v Iraku prišlo o život 157 ľudí

Ilustračný obrázok / Pixabay

Celkovo 157 osôb, väčšinou civilistov, prišlo o život, pretože iracké bezpečnostné zložky použili nadmernú silu a ostrú streľbu s cieľom potlačiť vlnu protivládnych protestov. Uviedla to v utorok vládna komisia poverená vyšetrovaním násilia.

Celkovo bolo zabitých 149 civilistov a osem príslušníkov bezpečnostných zložiek, citovala zo správy komisie iracká štátna televízia. Približne 70 percent úmrtí bolo spôsobených strelnými poraneniami hlavy alebo hrudníka. Komisia tiež našla dôkazy o tom, že z vrchu budovy v centre Bagdadu strieľali po protestujúcich snajperi.

Komisia dala vysokopostaveným bezpečnostným predstaviteľom za vinu, že stratili velenie a kontrolu nad svojimi silami, a odporučila odvolanie veliteľa bagdadských operácií a ďalších armádnych veliteľov, uviedla agentúra Reuters.

Tisícky Iračanov vychádzali začiatkom októbra do ulíc vo viacerých provinciách, aby protestovali proti korupcii, nedostatku pracovných príležitostí a slabým verejným službám, najmä pokiaľ ide o prístup k elektrine a pitnej vode.

Trump je „úplne pripravený“ na vojenskú akciu proti Turecku, prehlásil Pompeo

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info