fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
Teraz.sk
SLOVENSKO

Ministerstvo spravodlivosti aj Súdna rada by mali mať viac právomocí pri sudcoch porušujúcich zákon

Súdna rada (SR) aj ministerstvo spravodlivosti (MS) by mali mať väčšie právomoci v prípade sudcov, ktorí porušujú zákon. Naznačili to minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) a premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po pondelkovom stretnutí. Rokovali aj s ministerkou vnútra Denisou Sakovou (Smer-SD), zástupcami polície, Súdnej rady a generálnej prokuratúry.

Premiér potvrdil, že v najbližších hodinách na pôde rezortu spravodlivosti pripravia znenie legislatívnych návrhov, ktoré zabezpečia zákonné a včasné vyvodenie zodpovednosti voči sudcom a prokurátorom. Zároveň doplnil, že nechce, aby to boli lacné návrhy Lex Jankovská alebo Lex Trnka.

„Dnešné stretnutia a výsledky tohto rokovania považujem za podstatný krok k postupnému napraveniu pošramotenej povesti a dôvery našej prokuratúry a súdnictva vo verejnosti,“ povedal premiér. Zákony by podľa neho mali vytvoriť možnosti, aby sa dali postihovať tí, ktorí sa „spreneverili svojmu poslaniu“. Títo podľa premiéra kazia meno slušných sudcov a prokurátorov, ktorých je väčšina.

„Nemienime populisticky tvrdiť, že komplet naše súdnictvo a prokuratúra sú zlé, lebo tým by sme nahrávali alebo nahrávame extrémistom, ktorí volajú po nastolení tvrdej ruky na úkor demokracie,“ povedal Pellegrini.

Pracovné stretnutie malo podľa premiéra konštruktívny charakter. Doplnil, že na stretnutie prišli všetci s konkrétnymi legislatívnymi návrhmi. Gál potvrdil, že výsledky rokovania by mohli byť známe ešte v pondelok večer. „Musíme si byť istí, že naše návrhy nebudú napadnuteľné na Ústavnom súde, nebudú retroaktívne a nezabránia tomu, aby ľudia, ktorí spáchali trestný čin, neboli trestnoprávne postihnuteľní,“ povedal šéf rezortu spravodlivosti.

Konkrétne zmeny zatiaľ Gál predstaviť nechcel. „Ide o návrh, ktorý bude pôsobiť aj do budúcna, keď vznikne takáto situácia, aby ministerstvo spravodlivosti alebo samotná justícia vedeli promptne reagovať,“ uzavrel Gál.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info