fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
Reuters / Edgard
ZAHRANIČIE

Čile rozširuje zákaz vychádzania, tisícky vojakov hliadkuje v uliciach, počet obetí sa zvýšil na osem (VIDEO+FOTO)

Čílska armáda vyhlásila ďalší zákaz vychádzania, pretože sa snaží potlačiť násilie, ktoré bolo vyvolané zvýšením cestovného v Santiagu, ale odvtedy sa kriminalita rozšírila za hranice hlavného mesta, pričom ľudia sú pobúrení nad sociálnou nerovnosťou.

S cieľom zabrániť rabovaniu a podpaľačstvu počas víkendu v hlavnom meste, bolo do ulíc poslaných niekoľko tisíc ozbrojených vojakov, a to pod mimoriadnym stavom, ktorý bol v Čile prvýkrát uvedený od vojenskej diktatúry Augusta Pinocheta. Generál zodpovedný za bezpečnosť v Santiagu v pondelok ráno ohlásil predĺženie zákazu vychádzania do 6:00.

„Nejde o akciu proti občanom. Robíme to preto, aby sme chránili životy ľudí,“ uviedol generál Javier Iturriaga del Campo.

Reuters / Rodrigo Garrido

Medzitým sa počet obetí z nepokojov zvýšil na najmenej osem, keď hasiči našli v suteréne vyhoreného skladu ďalších päť tiel, pričom traja ľudia boli údajne zabití v dvoch samostatných rabovacích a podpaľačských útokoch na supermarkety.

Reuters / Ivan Alvarado

Prezident Sebastian Pinera v televíznom vyhlásení podvečer prehlásil, že nepokoje majú „určitý stupeň organizácie, logistiky, ktoré sú typické pre zločinecké organizácie“ a vyzval obyvateľov Čile, aby sa v tomto boji proti násiliu a kriminalite spojili.“

„Sme vo vojne proti silnému nepriateľovi, ktorému nevadí používať násilie bez akýchkoľvek obmedzení,“ vyhlásil prezident Čile.

Reuters / Ivan Alvarado

Davy nahnevaných demonštrantov od piatku zapaľujú autobusy a stanice metra, rabujú obchody a ničia verejný majetok. Úrady informovali o viac ako 100 „závažných incidentoch“, pri ktorých bolo v nedeľu zatknutých takmer 1 500 ľudí, z toho 614 v samotnom Santiagu.

Núdzový stav sa teraz rozšíril na ďalších päť miest okrem Santiaga – na uliciach je rozmiestnených viac ako 9 000 ozbrojených vojakov.

„Demokracia má nielen právo, ale aj povinnosť brániť sa pomocou všetkých nástrojov, ktoré poskytuje samotná demokracia, v boji proti tým, ktorí ju chcú zničiť,“ prehlásil ďalej Pinera.

V snahe zmierniť krízu Pinera rýchlo zvrátil sporné zvýšenie cestovného, ​​ale nestačilo to, pretože sa zdá, že širšia verejná nespokojnosť s hospodárskou politikou vlády a rastúca sociálna nerovnosť dosiahli svoj vrchol.

Reuters / Jose Luis Saavedra
Reuters / Ivan

V mexických uliciach vypukla vojna, keď polícia zadržala syna drogového kráľa El Chapa (VIDEO+FOTO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info