fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
REUTERS / Murad Sezer
ZAHRANIČIE

„TURECKO MÁ UŽ DOSŤ UTEČENCOV“: Erdogan prehlásil, že vráti do Sýrie 3 milióny utečencov

Ankara plánuje vytlačiť kurdské milície v Sýrii až z mesta Manbij, pričom majú v pláne presídliť z Turecka až tri milióny utečencov, vyhlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

V utorok ráno turecké sily „oslobodili približne 1000 štvorcových kilometrov od okupácie separatistickej teroristickej skupiny“, vyhlásil Erdogan na stretnutí tureckej rady v hlavnom meste Azerbajdžanu v Baku.

Prezident poukazoval na kurdské milície, ktoré Ankara vníma ako rozšírenie PKK, militantnej a politickej organizácie so sídlom v Turecku.

Erdogan uviedol, že jeho krajina plánuje vyčistiť oblasť od mesta Manbij k východu až po irackú hranicu. Toto územie sa potom využije na presídlenie približne troch miliónov sýrskych utečencov, ktorí sa aktuálne nachádzajú v Turecku.

„Ak bude Boh pri nás, v krátkom čase zaistíme hranicu až po Irak. Počas prvej fázy sa vráti do Sýrie jeden milión utečencov a počas druhej fázy ďalšie dva milióny,“ uviedol turecký prezident.

Turecko sa opakovane sťažuje, že so sebou nesie neprimerané bremeno utečencov, ktorí utiekli zo Sýrie v priebehu osemročného ozbrojeného konfliktu.

Erdogan v pondelok pre Wall Street Journal zopakoval sťažnosť, že jeho národ musí teraz utečencov vrátiť späť do Sýrie alebo im umožniť, aby sa podobne ako v roku 2015 dostali do Európy.

Turecký prezident taktiež prehlásil, že západne krajiny to „vykreslili ako hrozbu“, pričom to bolo v skutočnosti len „konštatovanie faktu.“ Erdogan ďalej uviedol, že ostatné národy by nemali kritizovať Turecko, ale naopak by ho mali podporovať.

„SI S NAMI ALEBO S TERORISTAMI?“: Erdogan kritizuje NATO, pretože nepodporili tureckú operáciu v Sýrií

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info