fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Erdogan vylúčil rokovania so sýrskymi Kurdmi; vyzval ich, aby sa vzdali

TASR

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu dôrazne vylúčil rokovania s kurdskými ozbrojencami v Sýrii, pričom uviedol, že ich jedinou možnosťou je zložiť zbrane a vzdať sa. Erdogan zároveň odmietol výzvy zahraničných mocností vrátane USA, aby po týždni ofenzívy v Sýrii vyhlásil prímerie, píše agentúra AFP.

„Niektorí (svetoví politickí) lídri sa to snažia sprostredkovať… V histórii Tureckej republiky však nikdy nedošlo k takej veci, že by tento štát sedel za jedným stolom s teroristickou organizáciou,“ povedal Erdogan v rámci prejavu v tureckom parlamente.

„Náš návrh je taký, že dnes v všetci teroristi zložia zbrane, svoju výzbroj a všetko, zničia všetky svoje pasce a opustia bezpečnú zónu, ktorú sme určili,“ povedal. Dodal, že toto by bol „najrýchlejší spôsob“, ako vyriešiť situáciu v Sýrii.

Turecká ofenzíva proti Sýrskym demokratickým silám (SDF) vedených Kurdmi na severovýchode Sýrie sa začala 9. októbra. Podľa Ankary je jej cieľom zbaviť oblasť turecko-sýrskych hraníc „teroristov“ a vytvoriť „bezpečnú zónu“ na repatriáciu sýrskych utečencov.

Samotný Erdogan prehlásil, že hneď ako bude vytvorená bezpečnostná zóna „siahajúca zo (sýrskeho pohraničného) mesta Manbidž po iracké hranice“, tak turecká operácia s označením Prameň mieru „sama skončí“.

„USA OPÄŤ ZAÚTOČILI KYBERNETICKY NA IRÁN“: Operácia bola odvetou za útok na ropné rafinérie Saudskej Arábie

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info