fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

ZAČÍNA VOJNA? Sýria po dohode s Kurdmi presúva svoje jednotky k tureckým hraniciam!

Zdroj: Zdroj: Aljazeera

Medzi sýrskymi a kurdskými predstaviteľmi sa uskutočnili rokovania s cieľom zastaviť tureckú ofenzívu na severe Sýrie. Americké jednotky sa na rozkaz prezidenta Trumpa sťahujú z oblasti. Jednotky sýrskych vládnych vojsk sa presúvajú na Kurdmi ovládaný sever krajiny, kde majú „čeliť tureckej agresii voči sýrskemu územiu“. Dnes o tom bez bližších údajov k rozmiestneniu jednotiek informovala sýrska štátna agentúra SANA.

Sýrska armáda poslala svoje jednotky na sever krajiny, aby sa tam postavili prebiehajúcej ofenzíve tureckých vojsk proti kurdským bojovníkom. Podľa agentúry AFP o tom informovali sýrske štátne médiá. „Sýrske… armádne jednotky smerujú na sever, aby čelili tureckej agresii na sýrskom území,“ informovala v nedeľu bez ďalších podrobností štátna tlačová agentúra SANA.

Kurdská regionálna správa v severnej Sýrii neskôr oznámila dohodu s vládou v Damasku o nasadení sýrskych jednotiek pri hranici s Tureckom s cieľom čeliť vojenskej ofenzíve Ankary, píše agentúra AFP.

Informáciu medializovali po tom, ako nemenovaný kurdský predstaviteľ uviedol, že medzi Kurdmi a vládou v Damasku prebiehajú „rokovania“. Podľa predstaviteľa sýrskych Kurdov a organizácie Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) sú vojská vlády v Damasku pripravené vstúpiť do kurdských miest, z ktorých sa pred tureckou operáciou sťahujú americké jednotky.

„S cieľom predchádzať tejto agresii a čeliť jej bola dosiahnutá dohoda so sýrskou vládou… tak, aby sa sýrska armáda mohla rozmiestniť pozdĺž sýrsko-tureckej hranice s cieľom pomôcť Sýrskym demokratickým silám (SDF),“ napísala kurdská administratíva v odkaze na sociálnej sieti Facebook.

Kurdi vo svojom vyhlásení ďalej uviedli, že dohoda dosiahnutá s vládou v Damasku „pripravuje cestu k oslobodeniu ostatných sýrskych miest, ktoré okupuje turecká armáda, ako je napríklad Afrín“, väčšinovo kurdská enkláva na severozápade Sýrie.

Dohodu podľa tohto nemenovaného zdroja Kurdi uzavreli prostredníctvom Ruska. Cieľom je rozmiestniť vládne sily v určitých pohraničných mestách. SOHR uvádza, že ide aj o mestá Kobané a Manbídž.
Turecká ofenzíva (operácia Prameň mieru) proti Sýrskym demokratickým silám (SDF) vedených Kurdmi na severovýchode Sýrie, ktorá sa začala minulú stredu, si vyžiadala už najmenej 60 obetí z radov civilistov.

O život prišlo podľa SOHR aj 104 bojovníkov Sýrskych demokratických síl (SDF) vedených Kurdmi.
OSN medzitým vyhlásila, že boje na severovýchode Sýrie vyhnali z domovov najmenej 130.000 ľudí, pričom mnoho ďalších sa zrejme ešte vydá na cestu.

Sýria musí byť bez cudzej vojenskej prítomnosti. Rusko by tiež malo odísť, ak Damašek už nepotrebuje pomoc, prehlásil Putin

Americký minister obrany Mark Esper v nedeľu oznámil, že prezident Donald Trump nariadil všetkým americkým vojakom stiahnuť sa zo severnej časti Sýrie s cieľom vyhnúť sa prebiehajúcemu konfliktu medzi Tureckom a kurdskými bojovníkmi, ktorých USA podporujú.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan osobne uviedol, že cieľom tureckej vojenskej ofenzívy (operácia Prameň mieru) je zriadenie „bezpečnostnej zóny“, ktorá by siahala 30 až 35 kilometrov do Sýrie a smerovala z mesta Kobané až do Hasaky, v úseku približne 440 kilometrov.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info